BEUC: Pompy ciepła będą najtańszą opcją ogrzewania dla konsumentów

Europejska Organizacja Konsumencka (BEUC) pochyliła nad potrzebami konsumentów ciepła w dobie wyzwań związanych z walką z kryzysem klimatycznym. Według opracowanego raportu, pompy ciepła będą najtańszą, ekologiczną opcją ogrzewania dla konsumentów w Europie. Nowoczesne technologie grzewcze jak pompy będą zarówno bardziej przystępne cenowo, jak i wygodniejsze dla konsumentów niż wodór, także oparty na paliwach niekopalnych.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Międzynarodowa walka ze zmianami klimatu zmusi wszystkich do zmiany sposobu ogrzewania domów – nie ma już wątpliwości, że docelowo każdy z nas odejdzie od źródeł zanieczyszczających środowisko, takich jak gaz i węgiel, na rzecz bardziej ekologicznych i wydajnych alternatyw. Według najnowszego badania opublikowanego przez BEUC, pompy ciepła będą najtańszą ekologiczną opcją ogrzewania dla konsumentów. Nowoczesne technologie grzewcze będą bardziej przystępne cenowo, jak i wygodniejsze dla konsumentów niż wodór. Przypomnijmy, że implementację wodoru w sektorze ciepłownictwa bada Wielka Brytania, o czym pisaliśmy m.in. TUTAJ.

W raporcie "Goodbye gas: why your next boiler should be a heat pump" przeanalizowano koszty ogrzewania dwóch standardowych domów we Włoszech, Republice Czeskiej, Polsce i Hiszpanii za pomocą elektrycznych pomp ciepła, hybrydowych elektryczno-wodorowych pomp ciepła i kotłów wodorowych w latach 2025-2040.

Elektryczne pompy ciepła okazały się najtańszą ekologiczną opcją grzewczą we wszystkich czterech krajach pod względem całkowitego kosztu posiadania. Co więcej, ogrzewanie miejscei napędzane pompami ciepła jest dobrą opcją dla obszarów miejskich o dużej gęstości zaludnienia.

- Miliony konsumentów w Europie polegają dziś na paliwach kopalnych, takich jak gaz, aby ogrzać swoje domy. Problem polega na tym, że są emisyjne. Kryzys klimatyczny oznacza, że nie będziemy mieli innego wyboru, jak tylko znaleźć bardziej ekologiczne i wydajne alternatywy do ogrzewania naszych domów. Paliwa kopalne narażają również konsumentów na niestabilne ceny energii, czego doświadczają oni obecnie na własnej skórze – wyjaśniła dyrektor feneralna BEUC, Monique Goyens.

Badania BEUC pokazują, że elektryfikacja za pomocą pompy ciepła lub ogrzewania miejskiego w miastach, w połączeniu z poprawą efektywności energetycznej, będzie znacznie tańsza i wygodniejsza niż wodór dostępny dla konsumentów w całej Europie, Zwiększenie efektywności energetycznej domów pozwoli konsumentom na znaczne oszczędności. Co więcej, odejście od zmienności cen gazu zapewni konsumentom większą stabilność i przewidywalność rachunków za energię.

Barierą jest koszt inwestycji w pompy ciepła

W opinii europejskiej organizacji inwestycja w pompy ciepła jest nadal zbyt trudna. Konsumenci muszą liczyć się z wysokimi kosztami początkowymi inwestycji i problemami z instalacją. W związku z tym niezwykle ważne jest, aby władze publiczne zapewniły wsparcie finansowe, które umożliwi konsumentom zainwestowanie w pompę ciepła i poprawę efektywności energetycznej w ich domach (w Polsce będzie to np. Moje Ciepło w 2022 roku).

Kluczowe jest, aby konsumenci nie byli zmuszani do inwestowania w drogie eksperymenty, takie jak wodór. Władze muszą zamiast tego przeznaczać publiczne pieniądze na sprawdzone technologie, a nie na przereklamowane i niesprawdzone, takie jak wodór.

Inteligentne ogrzewanie (np. gdy energia elektryczna jest tańsza poza godzinami szczytu) z wykorzystaniem pomp ciepła zmniejszy koszty ogrzewania domów konsumentów nawet o 25 proc. w porównaniu z ogrzewaniem gazowym. Dzieje się tak dlatego, że inteligentne wykorzystanie energii elektrycznej zmniejsza zapotrzebowanie na inwestycje w sieci elektroenergetyczne. Oszczędności te mogą pomóc w zmniejszeniu opłat za korzystanie z sieci w rachunkach za energię.

Jeśli rządy krajowe wprowadzą ambitne programy renowacji domów, pozwalające wielu konsumentom na poprawę efektywności energetycznej ich domów, może to również oznaczać niższe taryfy sieciowe (i rachunki za energię) dla wszystkich, jeśli oszczędności zostaną przeniesione na konsumentów.

Pompy ciepła w Polsce

Jak czytamy w raporcie, elektryczne pompy ciepła byłyby najtańszym sposobem dekarbonizacji ciepła dla konsumentów w Polsce. Zazwyczaj użytkowanie hybrydowych pompy ciepła jest 12-24 proc. droższe od standardowych, natomiast kotłów wodorowych o 63-95 proc. droższe niż użycie elektrycznej pompy ciepła. Poprawa efektywności energetycznej pomogłaby konsumentom uzyskać duże oszczędności na rachunkach za energię (20 proc.), przy czym koszty inwestycji zwróciłyby się w ciągu całego okresu eksploatacji.

Źródło: BEUC

Sieci ciepłownicze oparte na OZE mogłyby ogrzewać domy konsumentów na obszarach miejskich po kosztach podobnych do indywidualnych pomp ciepła. Sieci ciepłownicze z kotłami wodorowymi byłyby o około 40 proc. droższe dla konsumentów niż ciepłownictwo z wykorzystaniem elektrycznych pomp ciepła lub hybrydowych wodorowych/elektrycznych pomp ciepła.

Źródło: BEUC

Zobacz również