Większość inwestorów nie zdaje sobie sprawy, że tradycyjne instalacje grzewcze pracują od średniowiecza na tej samej zasadzie, czyli spalania paliwa stałego (węgiel, drewno, olej, gaz itp.), w wyniku czego większość ciepła zostaje oddana do atmosfery przez komin.

 

Jeśli dokładnie przyjrzymy się temu zjawisku to zauważymy, że: najpierw spalane są węgiel, drewno, olej lub gaz, co daje temperaturę sięgającą 1100°C, po to by podgrzać wodę do CO do temperatury 70–80°C, a wszystko tylko po to, aby uzyskać komfortową temperaturę pomieszczeń na poziomie 23°C. Tak duża różnica temperatur pomiędzy spalaniem a ciepłem w pomieszczeniu wiąże się z bardzo dużymi stratami, nie mówiąc już o pracy wkładanej w obsługę tradycyjnych systemów grzewczych.

 

Bez ognia oraz bez strat też można ogrzewać!

W dzisiejszych czasach praktycznie każda firma architektoniczna oraz budowlana zastanawiają się co polecić potencjalnemu inwestorowi: kocioł gazowy czy może pompę ciepła? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Aktualnie króluje ogrzewanie gazowe, ale zdecydowanie popularniejszym rozwiązaniem stają się pompy ciepła, które do ogrzewania wykorzystują darmową energię czerpaną ze środowiska. Jeżeli ekologia jest dla nas ważna tak samo jak ekonomia, to powinnyśmy zastanowić się nad możliwościami, jakie oferują nam właśnie pompy ciepła. Dzięki zastosowaniu instalacji ogrzewania przez pompy ciepła Waterkotte + maty kapilarne Beka zyskać można komfort i zadowolenie z ciepła pobieranego z wnętrza ziemi. Pompa ciepła wykorzystuje energię cieplną gromadzoną w gruncie lub wodzie. Jako urządzenia niskotemperaturowe (zakres temperatur ogrzewania od 35–55°C), w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów grzewczych, ogrzewają skutecznie domy oraz duże obiekty, wraz z podgrzewaniem wody użytkowej oraz chłodzeniem pasywnym (klimatyzacją) w lecie. Energia, którą uzyskujemy z wnętrza ziemi jest energią w pełni odnawialną, która nic nie kosztuje, płacimy jedynie za energię elektryczną niezbędną do prawidłowej pracy pompy ciepła, która stanowi zaledwie od 20% do 25% energii uzyskanej z ziemi.

 

Maty kapilarne kontra grzejniki.

Przy zastosowaniu ogrzewania tradycyjnego, z grzejnikami umieszczonymi na ścianach, w pomieszczeniu występują duże różnice temperatur. Najcieplej jest pod sufitem, najchłodniej nad podłogą. Zastosowanie tradycyjnego ogrzewania podłogowego (rurki PEX oraz ogrzewanie elektryczne) też ma wady: długość reakcji systemu (powolne nagrzanie pomieszczenia ze względu na grubość wylewki cementowej: 6 cm) oraz powierzchnia, jaką trzeba zastosować.  Maty kapilarne BeKa doskonale spełniają swoją funkcję, oddając ciepło równomiernie i efektywnie. Działa to na takiej samej zasadzie jak ogrzewanie ziemi przez słońce – z góry. Tak jak promienie słońca, tak i promieniowanie cieplne wychodzące z mat ogrzewa równomiernie całą powierzchnię w pomieszczeniu. Dowodem na to jest wdrożenie rozwiązania opartego na matach Beka w budynku I-BS.pl.  Czy pompa ciepła + maty kapilarne to najtańszy sposób na ogrzewanie?

 

Henryk Mierzwiński  I-BS.pl Sp. Z o.o.

Grzegorz Żbik – Hennlich Polska

 

Cały artykuł w GLOBEnergia 1/2015 – tutaj