Bezgotówkowa wymiana pieca? Wnioski rozpatrywane w 9 dni? Dzisiaj głosowanie ws. PONE w Krakowie!

kraków PONE
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

kraków PONE

Podziel się

17 lutego 2016 roku w Urzędzie Miasta Krakowa obraduje Komisja Ekologii i Ochrony Powietrza. 

 
Głównymi punktami obrad są:
- przyjęcie Programu Ograniczania Niskiej Emisji dla Miasta Krakowa
- likwidacja pieców węglowych po wprowadzeniu dopłat w 2015 roku
- możliwość wprowadzenia "Ekologicznego telefonu alarmowego"
 
Podczas sesji odbędzie się głosowanie dotyczące zmian z Programie PONE. Co może zostać przegłosowane? W programie zaproponowano szereg rzekomych ułatwień dla mieszkańców np: rozpatrywanie wniosków jedynie w 9 dni, ograniczenie biurokracji podczas starania się o wymianę kotła poprzez zredukowanie liczby wymaganych załączników, wymagane mają być głównie oświadczenia mieszkańców, co zdecydowanie może przyspieszyć kompletowanie wszystkich dokumentów. 
 
Co więcej, rozważane są również bezgotówkowe wymiany pieców – Po zamontowaniu ekologicznego urządzenia, firma instalacyjna otrzyma wynagrodzenie z urzędu, a nie od mieszkańca – 100% poziom dotacji. 
 
Ma zostać też przygotowana lista firm rekomendowanych, które będą zobowiązane do szybkiej wymiany pieca gwarantując przy tym racjonalne ceny i jakość wykonania robót.  
Jakie rozwiązania będą mieli mieszkańcy? Przez zamianę systemu ogrzewania należy rozumieć trwałą zmianę dotychczasowego systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na:
a) podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej,
b) ogrzewanie gazowe,
c) ogrzewanie elektryczne,
d) ogrzewanie olejowe.
 
Co więcej, dotacja do wymiany pieca nie dotyczy nieruchomości posiadających już zainstalowany taki sam rodzaj odnawialnego źródło energii. 
 
Jak podane Urząd Miasta, celem regulacji zawartej w głosowanym dzisiaj projekcie jest stworzenie jeszcze bardziej zachęcających warunków otrzymania dofinansowania do zadań, które w szczególności przyczyniają się do poprawy jakości powietrza w Krakowie tj. zmiany systemu ogrzewania na proekologiczne i instalacji odnawialnych źródeł energii.
Celem Miasta jest likwidacja jeszcze w tym roku 6 tysięcy palenisk węglowych, by wyrobić się z likwidacją wszystkich do września 2019r. 
 
Źródło: BIP Kraków 


POBIERZ DARMOWĄ APLIKACJĘ MOBILNĄ GLOBEnergia Plus!

appstore
google play
        

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia