Uzyskanie wysokiego stopnia pokrycia solarnego i tym samym wysokich oszczędności energii wymaga zaprojektowania z reguły dużych powierzchni kolektorów. 

 
Instalacje takie, zwłaszcza w gorące, słoneczne dni narażone są na pracę w warunkach powodujących brak odbioru ciepła co prowadzi do zjawiska przegrzewania i powstawania efektu stagnacji.
Zjawiska te występują, gdy kolektory słoneczne produkują znacznie więcej ciepła niż możemy w danej chwili wykorzystać np. do ogrzewania c.w.u.
Skutkiem często występujących przegrzewów będzie konieczność wymiany płynu solarnego – co ma wpływ na koszty eksploatacji instalacji. Może również mieć wpływ na trwałość samych kolektorów i instalacji.
 
Jak możemy temu zapobiec?
 
Dzięki opatentowanej przez firmę Viessmann technologii ThermProtect aktywnie zapobiegającej przegrzewom w instalacji solarnej. Polega ona na pokryciu absorbera kolektora dodatkową warstwą substancji, która zmienia swoje właściwości pod wpływem ciepła. Nowe pokrycie absorbera składa się z wielu warstw. Jedną z nich jest dwutlenek wanadu (VO2). W temperaturze poniżej 75 OC nie stanowi ona żadnej bariery dla promieni słonecznych i kolektory pracują „normalnie”, ponad 95% promieniowania słonecznego zamieniając na ciepło. Przy temperaturze powyżej 75 OC powłoka zmienia swoją strukturę krystaliczną i tym samym zaczyna odbijać większość promieniowania słonecznego zapobiegając w ten sposób przegrzewaniu się kolektora. Wskutek tego w miarę wzrostu temperatury kolektora spada moc kolektora, temperatura stagnacji jest zdecydowanie niższa (poniżej 150 OC)  i odparowanie czynnika solarnego nie występuje.
 
Dodatkowe korzyści z zastosowania kolektorów z powłoką TermProtect, to dłuższa trawłość płunu solarnego i dłuższe okresu pomiędzy jego kolejnymi wymianami. To również dłuższa trwałość kolektorów słonecznych, które nie będą narażone na szok termiczny.
 
Kolektory słoneczne Vitosol 100-FM oraz Vitosol 200-FM doskonale sprawdzą się w każdym zastosowaniu, gdzie np. zastosowano zbyt dużą powierzchnię kolektorów słonecznych w stosunku do potrzeb. Kolektory słoneczne z technologią ThermProtect same dopasują się do każdych zmieniających się warunków pracy, chroniąc całą instalację przed wszelkimi nieprawidłościami. Działają niezależnie od konfiguracji instalacji solarnej i ustawień regulatora.
 
Obciążenia termiczne elementów instalacji i czynnika solarnego pozostają zawsze w obszarze „normalnych” warunków eksloatacji.
 
Dzieki temu trwalość użytkowa i bezpieczeństwo ekslopatacji są wyraźnie wyższe, niż w konwencjonalnych instalacjach solarnych.

 

 
Źródło: Viessmann