Pojazdy napędzane silnikiem elektrycznym są ciche, tanie w eksploatacji i – co najważniejsze – nie emitują spalin. Mają jednak stosunkowo niewielki zasięg i wymagają częstego ładowania, a takich miejsc w całej Polsce wciąż jest jak na lekarstwo.

 
Lublin doczekał się bezpłatnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Znajduje się ona na parkingu centrum handlowo-rozrywkowego Tarasy Zamkowe. Korzysta już z niej właściciel pierwszego zarejestrowanego w Lublinie w pełni elektrycznego samochodu.
Uruchamiając bezpłatną stację ładowania pojazdów, chcieliśmy choć trochę przyczynić się do popularyzacji ekologicznej komunikacji w naszym mieście. Braliśmy też pod uwagę posiadaczy elektrycznych samochód, którzy przyjeżdżają do Lublina z innych miast i dotychczas nie mieli gdzie podładować swoich pojazdów – mówi Marta Drzewiecka, Center Manager Tarasów Zamkowych. – Udostępniony terminal umożliwia zarówno ładowanie jednofazowe, jak i szybkie ładowanie trójfazowe. Kartę dostępu do terminalu można odebrać w Biurze Parkingu – dodaje Marta Drzewiecka.
 
Pomysł zainstalowania bezpłatnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Tarasach Zamkowych wpisuje się w ekologiczny wizerunek centrum handlowo-rozrywkowego, które zostało zaprojektowane tak, aby naturalnie współgrać z sąsiedztwem terenów zielonych oraz lubelskim Starym Miastem. Stąd m.in. pomysł na „zielony dach” z unikalnymi widokami na Zamek i obszary dawnego Stawu Królewskiego. 
Standardy certyfikatu BREEAM zastosowane przy projektowaniu, tworzeniu i późniejszej eksploatacji Tarasów Zamkowych w Lublinie obejmują m.in.: redukcję zużycia energii o 36,4 proc., redukcję zużycia wody o 55 proc., redukcję emisji gazów cieplarnianych o 35 proc. oraz zapewnienie zdrowszego środowiska dla pracowników.