Zielony zwrot Taurona zakłada coraz większy udział OZE w kolejnych latach. Aby zrealizować cele i pozyskać nowych klientów, Tauron wprowadza do swojej oferty nieoprocentowany kredyt na PV. Tauron oferuje zakup instalacji fotowoltaicznych przy pomocy bezpłatnego kredytu ratalnego z RRSO w wysokości 0 procent. Klient nie płaci ani odsetek, ani prowizji, a ich koszty bierze na siebie spółka. Warunkiem jest, by kredyt rozłożony był na nie więcej niż 30 rat miesięcznych. Klienci, którzy skorzystają z oferty, dodatkowo otrzymają „zwrot za prąd”, czyli bonus wynoszący 2 procent kosztów instalacji.

Kredyt 0%

Nieoprocentowany kredyt, przy którym pośredniczy Tauron oferowany jest przez Crédit Agricole i dzieli się tak naprawdę na dwa rodzaje kredytu: nieoprocentowany ale przeznaczony na maksymalnie 30 rat miesięcznych czyli 2,5 roku oraz KREDYT 0,35%
z okresem spłaty do 10 lat, którego RRSO wynosi już nie 0% a 7,85% przy całkowitej kwocie kredytu wynoszącej 20 000 zł.

Według danych od banku wykazanych na oficjalnej stronie Taurona, przy całkowitej kwocie kredytu wynoszącej 20 000 zł, Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wynosi 0%, całkowita kwota do zapłaty wynosi 20 000 zł, a oprocentowanie jest stałe: 0%.

Całkowity koszt kredytu to 0 zł, wliczając w to prowizję od udzielonego kredytu: 0 zł oraz odsetki w wysokości 0 zł. Warunek jest taki, że liczba rat nie może przekroczyć 30. Bank wylicza, że miesięczne raty takiego kredytu wyniosłyby 666,67 zł.

Kredyt na większą liczbę rat jest już zdecydowanie mniej opłacalny. Przy 96 miesięcznych ratach w wysokości 278,38 zł, czyli przy kredycie rozłożonym na 8 lat, Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 7,85%, a całkowita kwota do zapłaty wynosi już nie 20 000 a 26 724,75 zł.

Za 20 000 zł, nie wliczając dotacji w programie Mój Prąd oraz Ulgi Termomodernizacyjnej, można zainwestować w instalację o mocy nieco powyżej 4 kW.

Oferta Taurona

Tauron ma w swojej ofercie dwa rodzaje zestawów fotowoltaicznych: OPTIMUM oraz PRO. Optimum przeznaczony jest dla mniej skomplikowanych konstrukcji lub większych powierzchni dachowych. Z kolei PRO jest zestawem szczególnie polecanym do mniejszych powierzchni dachowych lub takich, na których występują zacienienia. OPTIMUM, jest skomponowany pod względem jakości i ceny, a PRO składa się z paneli fotowoltaicznych o podwyższonej mocy i jest skonfigurowany z falownikiem monitorującym pracę każdego panelu osobno.

Zielone plany Taurona

Zielona transformacja Taurona ma polegać na zwiększeniu udziału OZE w wytwarzanej energii. W 2025 roku moc wytwarzana przez Taurona z odnawialnych źródeł energii ma wynieść 1200 MW i tym samym 30% wytwarzanej energii przez grupę. W 2018 roku udział OZE w strukturze paliw i innych nośników energii pierwotnej zużywanych do wytwarzania energii elektrycznej wyniósł 11,19%. Wychodzi na to, że w ciągu 7 lat, Tauron chce zwiększyć udział OZE prawie o 19 punktów procentowych.
Po zwiększeniu udziału OZE w strukturze wytwarzania, grupa szacuje, że do 2025 r. emisja dwutlenku węgla zostanie ograniczona o 20 procent.

Plany zmierzają jeszcze dalej. Już w 2030 r. Tauron planuje osiągnąć aż 66 procent energii wytwarzanej z OZE. Miejmy nadzieję, że taka zielona transformacja jest możliwa!

Źródło: Tauron

Redakcja GLOBEnergia