Dlaczego czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest tak ważne?

Panele fotowoltaiczne dla zachowania wydajności swej pracy powinny być okresowo czyszczone. Podczas gdy część zabrudzeń, takich jak kurz czy liście są możliwe do usunięcia przez rzęsisty deszcz, tak inne wymagają mechanicznego usunięcia z powierzchni modułów.

Zabrudzenia instalacji PV mogą powodować straty mocy od 8%, nawet do 15%! Za tymi stratami idzie niestety zmniejszona produkcja energii. Same straty uzysków, to nie jedyny problem. Niektóre zanieczyszczenia oprócz ograniczenia zysków z pracy modułów mogą również powodować trwałe uszkodzenie.

Badania naukowe wykonane w szwajcarskiej Wyższej Szkole Technicznej w Bern przez prof. Dr Haberlin oraz Ch. Renken dowodzą, iż regularne czyszczenie modułów solarnych poprawia ich wydajność o około 13,8%. W niektórych przypadkach udało się osiągnąć nawet jeszcze wyższe wartości!

Aby utrzymać instalację fotowoltaiczną w czystości, moduły powinny być czyszczone około dwa razy w roku. Dla jak najlepszej pracy systemu są wskazane nawet częstsze zabiegi.

Nowe zautomatyzowane technologie oczyszczania instalacji PV

Problemem w czyszczeniu domowych instalacji fotowoltaicznych jest to, że zwykle są umieszczone na dachu, przez co dotarcie do nich jest utrudnione.

Naprzeciw tym problemom wyszła indyjska firma Skilancer Solar, która wprowadziła do sprzedaży zautomatyzowane i bezwodne roboty czyszczące!

Oferta firmy do tej pory była przeznaczona dla dużych przemysłowych instalacji fotowoltaicznych. Teraz została skierowana również na indywidualnych odbiorców, aby dotrzeć do szerszego grona klientów. Początkowo sprzedaż nowego zautomatyzowanego rozwiązania będzie obejmować stany Haryana, Delhi i Gujarat, a po trzech miesiącach zasięg sprzedaży ma zostać zwiększony.
Urządzenie do czyszczenia powierzchni paneli przeznaczone jest zarówno do codziennego użytku, jak i okresowych potrzeb. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji można korzystać z tej technologii bez większej interwencji użytkownika. Robot zasilany jest poprzez wykorzystanie energii słonecznej. Dzięki temu nie musi być ładowany z zewnętrznego źródła energii elektrycznej.

Jak twierdzą przedstawiciele firmy, wraz ze wzrostem problemów związanych z niedoborem wody, pojawiła się potrzeba opracowania wydajnej technologii czyszczenia, która ma kluczowe znaczenie nie tylko dla oszczędzania wody, ale także dla promowania przyjęcia alternatywnego wykorzystania energii.

Zalety nowego rozwiązania

Najnowsza technologia firmy Skilancer Solar pomoże indywidualnym użytkownikom instalacji fotowoltaicznych zachować wysoką wydajność pracy modułów. Ponadto zapewni bezpieczeństwo dla ich konstrukcji i zmniejszy ryzyko uszkodzenia systemu.

Regularne oczyszczanie modułów może ograniczyć występowanie awarii spowodowanych np. wystąpieniem porostów lub zaleganiem większych zanieczyszczeń na powierzchni instalacji. W związku z tym, użytkownik nie będzie narażony na dodatkowe koszty serwisu oraz konserwacji!

Redakcja GLOBEnergia