Bezzałogowy ekologiczny odkrywca oceanu

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

solartec

SOLO TREC - Skonstruowany przez amerykańską agencję kosmiczną NASA i Marynarkę Wojenną USA Sounding Oceanographic Lagrangrian Observer (SOLO) Thermal RECharging (TREC) to pierwszy, bezzałogowy, podwodny pojazd, służący do badań warunków fizycznych wód oceanu, całkowicie zasilany Odnawialnymi Źródłami Energii.

Stanowi je oceaniczna energia termalna (konkretnie różnice temperatur w oceanie). Jest ona przekazywana dzięki zastosowaniu systemu przenoszenia ciśnień i układowi naczyń połączonych. SOLO TREC składa się z systemu komór wypełnionych woskiem, w pobliżu których znajdują się rury z olejem. W chwili gdy pojazd dostanie się w cieplejsze warstwy oceanu, stały wosk topi się, dodatkowo zwiększając objętość. Do zmiany skupienia wosku wystarczy już woda o temperaturze 10°C, wówczas to następuje 13-procentowe zwiększenie jego objętości. Prowadzi to do wzrostu ciśnienia w komorach, czego następstwem jest wypchnięcie znajdującego się w rurach oleju. Rozszerzanie się i kurczenie zastosowanych substancji stanowi napęd silnika hydraulicznego, który wytwarza energię elektryczną potrzebną do pracy robota.

Wykorzystanie różnicy temperatur, które sprawia, że pojazd jest samowystarczalny energetycznie, oraz jego autonomiczność mogą doprowadzić do zwiększenia ilości badań nad obszarami głębokomorskimi i oceanicznymi. Jak wiemy, obszary pokryte wodą stanowią tę mniej zbadaną i odkrytą część naszej planety. Robot SOLO TREC nie będzie uniezależniony od limitu zapotrzebowania na energię, dzięki czemu będzie mógł stale monitorować ocean, np. badać wpływ zmian klimatu na środowisko, a także odkrywać nowe, niezbadane obszary dna oceanicznego.

Dominika Nowicka
źródła: www.nasa.gov