W ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji, Miasto Białystok dofinansuje montaż pomp ciepła i kolektorów słonecznych. Przeznaczyło na to 500 000 zł. Wnioski można składać w Urzędzie Miejskim w Białymstoku do 20 sierpnia. Program ma na celu wyeliminowanie kotłów na paliwa stałe, a w ich miejsce zainstalowanie pompy ciepła lub kolektorów słonecznych.

Dofinansowanie

Od środy 7. sierpnia mieszkańcy Białegostoku, którzy zdecydują się na zmianę ogrzewania na bardziej ekologiczne, mogą otrzymać dotację z budżetu miasta. Dofinansowanie odbywa się w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji dla Miasta Białystok i skorzysta z niego około 100 gospodarstw domowych.

Maksymalna kwota dofinansowania wyniesie 5 tysięcy złotych – do 45% poniesionych kosztów inwestycji.

Obecnie w ramach „Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla miasta Białegostoku” trwa wymiana 225 kotłów i instalacja 225 kolektorów słonecznych w prywatnych domach. Miastu udało się wygospodarować dodatkową pulę środków w wysokości 500 tysięcy, którymi chce wesprzeć ponadplanowo 100 gospodarstw domowych.

Udało nam się wygospodarować dodatkowe środki. 250 tys. zł to są środki budżetowe, ale w wyniku przetargów i dobrego gospodarowania tymi środkami udało się też uzyskać dodatkowe 253 tys. zł. Zamykamy to kwotą 500 tys. zł – mówił zastępca prezydenta Adam Musiuk.

Krótka piłka

Obecnie w ramach „Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla miasta Białegostoku” trwa wymiana 225 kotłów i instalacja 225 kolektorów słonecznych w prywatnych domach. Cały projekt ma zamknąć się do końca tego roku. W związku z tym, dodatkowa pula dla 100 mieszkańców musi zostać zrealizowana błyskawicznie. Pompy ciepła lub kolektory słoneczne powinny pojawić się u mieszkańców już do końca bieżącego roku!

Dla kogo dofinansowanie?

Mimo że poprzednie dofinansowanie było dużo wyższe, bo wynosiło aż do 85% kosztów poniesionej inwestycji, to prezydent Białegostoku nie uważa, że obecne jest mniej atrakcyjne. Jest po prostu skierowane do innej grupy odbiorców.

Przy ogłaszaniu poprzednich programów, władze miasta miały wątpliwości, czy będą one popularne wśród mieszkańców. Okazało się, że tak. Zgłoszeń było więcej niż umów które mogły zostać podpisane w ramach programu. W związku z tym, kiedy udało się zagospodarować dodatkową pulę środków, miasto postanowiło przeznaczyć je na ponadplanowe 100 gospodarstw domowych.

Chcemy dotrzeć do tych, którzy się wahają albo którym brakuje tych 5 tys. zł- powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Wyznaczona kwota może nie wydaje się duża, jednak jest przeznaczona dla odbiorców, którzy prawdopodobnie i tak zdecydowaliby się na wymianę kotła, a taki dodatkowy zastrzyk gotówki pomoże im w podjęciu tej słusznej decyzji oraz realizacji przedsięwzięcia.

Oczywiście jest to dofinansowanie, a nie sfinansowanie i mam świadomość, że 5 tys. złotych nie zaspokoi wszystkich potrzeb, ale znacznie może pomóc – skomentował zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk.

Jeżeli do Urzędu Miejskiego w Białymstoku wpłynie więcej wniosków, to zostanie ogłoszony konkurs. Zgłoszenia będą wtedy analizowane pod względem kryteriów efektu ekologicznego – redukcji emisji CO2 i emisji pyłu PM10. Pod uwagę będą brane gospodarstwa domowe, które tworzą rodziny wielodzietne, zastępcze, osoby niepełnosprawne lub pobierające świadczenia rodzinne.

Prezydent i Wiceprezydent Białegostoku, źródło: bialystokonline.pl

Obecnie w ramach „Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla miasta Białegostoku” trwa wymiana 225 kotłów i instalacja 225 kolektorów słonecznych w prywatnych domach. Wygospodarowana pula środków pozwoli na instalację pomp ciepła lub kolektorów słonecznych jeszcze w stu dodatkowych gospodarstwach domowych. Miasto chce wyeliminować kotły na paliwo stałe, a to dofinansowanie na pewno pomoże w realizacji przedsięwzięcia. Zwłaszcza, że zainteresowanie mieszkańców jak do tej pory jest bardzo duże! Trzymamy kciuki!

Źródła: bialystokonline.pl, akadera.bialystok.pl,

Redakcja GLOBEnergia