Bielsko-Biała uczy jak uczyć w Europie!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

bb chroni klimat
00 Science on Stage festival logo 2013
 
Bielska kampania edukacyjna „Szanuj energię, chroń klimat” została po raz kolejny doceniona na arenie międzynarodowej. Biuro Zarządzania Energią oraz dwie szkoły licealne z Bielska-Białej będą reprezentowały Polskę na corocznym Europejskim Festiwalu „Science on Stage” we Frankfurcie nad Odrą, który odbędzie się w dniach od 25-28 kwietnia. We Frankfurcie spotka się około 350 nauczycieli fizyki, chemii, biologii i matematyki z 27 krajów Europy i Kanady. Wszystko po to, by wymienić się doświadczeniami, popularyzować innowacyjne metody dydaktyczne, a także spowodować wzrost zainteresowania uczniów naukami przyrodniczymi. Motto Festiwalu to „Przekraczanie granic w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych”, które doskonale podkreśla ideę budowania europejskiej współpracy edukacyjnej.

01 Science on Stage

Tematem przewodnim festiwalu jest przede wszystkim nauczanie poprzez rozwiązywanie problemów: eksperymentowanie, doświadczanie i zastosowanie nauk przyrodniczych w medycynie. Ważnym tematem jest także kooperacja w zakresie nauczania nauk przyrodniczych z udziałem szkół i innych instytucji lub firm – taki model współpracy wdrażany jest w Bielsku-Białej w zakresie edukacji ekologicznej. Program festiwalu składa się z części targowej – wybrani nauczyciele na stoiskach danego kraju będą prezentować różnego typu eksperymenty fizyko-chemiczne oraz zrealizowane projekty edukacyjne. Odbędą się naukowe pokazy na scenie, wykłady i mnóstwo innych atrakcji przybliżających edukacyjne doświadczenia nauczycieli z całej Europy. Ponadto uczestnicy Festiwalu na lekcjach pokazowych, warsztatach i seminariach przedstawiać będą swoje osiągnięcia dydaktyczne i dyskutować o najważniejszych problemach w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych. W tym bloku zaprezentuje się także Bielsko-Biała, które zostało wyróżnione ze względu na kampanię edukacyjną „Szanuj energię, chroń klimat” prowadzoną przez bielskie Biuro Zarządzania Energią. W ramach kampanii zorganizowano dwie edycje Beskidzkiego Festiwalu Dobrej Energii, który ma na celu promowanie oszczędzania energii wśród mieszkańców miasta.

bb


- Organizatorzy festiwalu docenili ten element kampanii, w którym bielski samorząd podjął ścisłą współpracę z placówkami oświatowymi. Do akcji włączyło się 70% bielskich szkół i przedszkoli, koordynowanych przez 150 nauczycieli zaangażowanych w popularyzację idei oszczędzania energii. Z tego co wiem, żaden inny samorząd nie został zaproszony na festiwal we Frankurcie, więc stanowimy pewien ewenement w skali europejskiej.
– mówi Katarzyna Kordas, inspektor ds. efektywności energetycznej w Biurze Zarządzania Energią Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

Swoje sukcesy dydaktyczne zaprezentuje także Janina Kula i Anna Handzlik z bielskiego IV Liceum Ogólnokształcącego oraz Aneta Gut-Sulima z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Zgromadzenia Córek Bożej Miłości.

Festiwal objęty został patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Pana Bronisława Komorowskiego i Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Pana Joachima Gaucka.
 
Źródło: www.miastodobrejenergii.com