Aktualności Aktualności

Bill Gates poprowadzi fundusz na rzecz rozwoju czystej energii w UE

Zdjęcie autora: Monika Ciosek

Monika Ciosek

Redaktor GLOBEnergia
pakiet zimowy, komisja europejska

Komisja Europejska podpisała porozumienie z Billem Gatesem, w celu utworzenia wspólnego funduszu inwestycyjnego o nazwie Breakthrough Energy Europe (BEE). W środę w oświadczeniu Komisja ustaliła, że fundusz o wartości 100 milionów euro (115,2 miliona dolarów) zostanie wykorzystany na pomoc "innowacyjnym firmom europejskim w opracowaniu i wprowadzeniu na rynek radykalnie nowych technologii z sektora czystej energii".

Gates stawia na zrównoważony rozwój w Europie

Breakthrough Energy Ventures jest funduszem prowadzonym przez inwestorów, mający ogromny kapitał na rozwój nowatorskich firm, które mogłyby pomóc powstrzymać zmiany klimatyczne.

Przewodniczącym funduszu jest Bill Gates - multimiliarder ze Stanów Zjednoczonych, znany z wydawania swojego majątku na działania charytatywne i zwolennik zrównoważonego rozwoju. Podczas przedstawiania swojego oświadczenia na spotkaniu w ubiegłą środę, Gates stwierdził, że nowe technologie potrzebne są, aby uniknąć najgorszych skutków zmian klimatu.

Europa, zdaniem Gatesa, wykazuje się ogromnym potencjałem na rozwój inwestycji w badania i rozpowszechnianie odnawialnych źródeł energii.

-Naukowcy i przedsiębiorcy, którzy opracowują innowacyjne projekty mające na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym, potrzebują kapitału, aby zbudować takie firmy, które mogą dostarczać te innowacje na światowy rynek - powiedział Gates.

Gates dodał, że Breakthrough Energy Europe ma na celu zapewnić właśnie ten kapitał.

Komisja zapewnia, że nowy fundusz skoncentruje się na ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych i promowaniu efektywności energetycznej w obszarach:

  • elektryczności,
  • transportu,
  • rolnictwa,
  • produkcji,
  • budynków.

BEE opisano jako projekt pilotażowy, który mógłby działać jako model dla podobnych inicjatyw w innych dziedzinach.

Jean-Claude Juncker, przewodniczący Komisji Europejskiej, powiedział, że łączenie publicznych i prywatnych inwestycji w nową i innowacyjną technologię czystej energii jest kluczem do długoterminowych rozwiązań w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Według Junckera, jeśli Europa ma mieć przyszłość, która może zagwarantować godne życie dla wszystkich swoich obywateli, musi rozwijać projekty dotyczące zrównoważonego rozwoju oraz inteligentnej produkcji i wykorzystania energii.

Opracowano na podstawie: cnbc.com