Redukcja spalin pochodzących z branży morskiej staje się jedną z kluczowych kwestii dla powstrzymania globalnego ocieplenia. Z powodu tak dużego problemu, norweski operator rejsów Hurtigruten planuje wykorzystać martwe ryby do zasilania niektórych swoich statków. Działanie to miałoby zmniejszyć wpływ jednostek na zmiany klimatyczne.

Biogazowe statki na ratunek norweskim fiordom

Resztki martwych ryb z potężnego w Norwegii sektora rybołówstwa zostaną przetworzone wraz z innymi odpadami organicznymi w celu wytworzenia płynnego biogazu, który zostanie użyty zamiast ciężkiego oleju napędowego.

Pierwszy napędzany biogazem statek operatora Hurtigruten będzie gotowy już pod koniec 2019 roku. Docelowo, firma chce, aby do 2021 roku aż 6 z 17 swoich jednostek było zdolnych do użycia kombinacji biogazu, akumulatorów i skroplonego gazu ziemnego (LNG), czyli najczystszego paliwa kopalnego. Norwegia ustanawia cel, aby statki wycieczkowe i promy pływających po fiordach wpisanych przez Unesco na listę obiektów światowego dziedzictwa najpóźniej do 2026 roku były zeroemisyjne.

Agnieszka Zielińska, dyrektor zarządzająca Skandynawsko – Polskiej Izby Gospodarczej (SPCC) zauważa, że dokładnie w przededniu konferencji COP24 Norwegia przedstawia kolejną ekologiczną inicjatywę, ugruntowując pozycję jednego z liderów osiągania celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.

W najnowszym raporcie SPCC „NordicInsights – trendy, które kształtują przyszłość biznesu” przedstawiono szereg ekologicznych koncepcji państw skandynawskich mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia Ziemi. Norwegia, której ponad 80 proc. populacji mieszka niecałe 20 kilometrów od wybrzeża wykorzystuje potencjał morza w działaniach ekologicznych. Jest na przykład pionierem w dziedzinie akwakultury.

Trend Blue Farming, czyli przemysłowa uprawa makroglonów daje możliwości produkcji biomasy, która może przyczynić się do zwiększenia samowystarczalności Norwegii w zakresie produkcji żywności czy bioenergii.

Czym zajmuje się Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza?

Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza (SPCC) to stowarzyszenie ludzi biznesu stworzone przez i dla przedsiębiorców związanych ze Skandynawią. Główna siedziba SPCC znajduje się w Warszawie, ale organizacja jest aktywna na terenie całego kraju.

Od początku 2015 roku działa biuro regionalne SPCC w Gdyni, Izba ma też swoją przedstawicielkę w Szczecinie, a aktywna jest ponadto we Wrocławiu, Krakowie i w Poznaniu. Obecnie SPCC zrzesza ponad 400 członków, co sprawia, że należy do grona największych izb bilateralnych działających w Polsce.

Członkostwo w Izbie to możliwości nawiązywania kontaktów z elitarną grupą osób zarządzających prężnymi firmami skandynawskimi i sposób na znalezienie inspiracji dla każdego, kto dąży do rozwoju swojej firmy. W ramach swoich działań SPCC co roku publikuje specjalistyczne raporty prezentujące skandynawsko-polską współpracę w kontekście różnych obszarów, m.in. innowacyjności, odpowiedzialnego biznesu, rynku pracy czy zrównoważonego rozwoju.

Źródło: SPCC

Redakcja GLOBEnergia