Biomasa posłuży do produkcji plastiku

Zdjęcie autora: Maciej Janiszkiewicz

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia

Biomasa - surowiec do produkcji cukru, plastiku, energii...

Wykorzystanie biomasy do produkcji energii często postrzegane jest jako najmniej ekologiczna gałąź OZE. Trudno się temu dziwić. Spalona biomasa emituje do atmosfery CO2 - tak samo jak węgiel. Zastrzeżenia budzi też przetwórstwo energetyczne żywności, która mogłaby zostać wykorzystana w inny sposób.

Jednocześnie biomasa jest źródłem całej masy substancji organicznych, wartościowych dla przemysłu. To podejście prezentuje coraz większa grupa naukowców, którzy szukają możliwości w pełni ekologicznego przetworzenia np. odpadów naturalnego pochodzenia.

W tej kwestii kreatywne rozwiązanie zaprezentowali naukowcy, pracujący w ramach projektu Horizon 2020 ReTAPP. Jedna z grup opracowała m.in. sposób produkcji cukru z... odpadów drzewnych, przy pomocy zaproponowanego przez nich enzymu.

Jednym z najciekawszym projektów okazał się ten zaprezentowany przez SEKAB E-Technology. Tamtejsi inżynierowi opracowali metodę produkcji plastiku przy wykorzystaniu odpadów drzewnych. Zaproponowany przez nich materiał o nazwie PEF jest alternatywą dla plastiku PET, czyli politereftalanu etylu.

Image result for wood chips

PET jest wykorzystywany na szeroką skalę w produkcji m.in. plastikowych butelek. Do jego wytwarzania stosowana jest m.in. ropa naftowa. Oprócz tworzenia rynku zbytu dla paliw kopalnych, materiał ma jeszcze jedną wadę. PET może być rozkładany jedynie przez kilka rzadkich rodzajów bakterii. Po zużyciu staje się on odpadem, który może zalegać przez dziesiątki lat. Tutaj szczególnie uwidaczniają się zalety "drewnianego" plastiku PEF - jego utylizacja jest znacznie szybsza.

SEKAB E-Technology rozpoczęło już seryjną produkcję enzymu potrzebnego do tworzenia PEF. Jego testy trwają w miejscowości Örnsköldsvik w Szwecji, gdzie powstała jedyna w swoim rodzaju "biorafineria". Pierwsze analizy ekonomiczne przeprowadzone przez firmę mówią, że produkcja jest w stanie być opłacalna ekonomicznie.

Jednocześnie SEKAB E-Technology nie musi martwić się o dostawy surowca, z którego będzie produkowany ich plastik. O ile światowe zasoby ropy naftowej kurczą się, o tyle odpady drzewne mogą być traktowane niemal jak "surowiec odnawialny".

Źródło: phys.org

Zobacz również