Tegoroczny konkurs piosenki Eurowizji był najbardziej ekologiczny z dotychczasowych edycji. Stało się to przez zastosowanie przenośnego agregatu prądotwórczego zasilanego olejem roślinnym.

 
W sobotni wieczór Sztokholm był gospodarzem jednych z najefektowniejszych i wymyślnych przedstawień w swojej historii. Artyści stawali na scenie aby zawalczyć dla swoich krajów o zwycięstwo w Konkursie Piosenki Eurowizji 2016.
 
Okazałe i ekstrawaganckie wydarzenie w Europie, może być również uznane za jedno z najbardziej ekologicznych po tym jak Szwedzi zastosowali odnawialne biopaliwa do produkcji prądu.
Światła reflektorów, dźwięk, kamery i inne sprzęty – wszystko to było zasilane przez dziesięć generatorów działających na uwodornionych olejach roślinnych (Hydrotreated vegetable Oil, HVO) wyprodukowanych z olejów roślinnych i naturalnych tłuszczów.
 
Paliwo takie nie powoduje powstawania dwutlenku węgla, metanu i innych podobnych zanieczyszczeń. Zostało wyprodukowane w Norwegii i pociągiem przywiezione do Szwecji przez firmę Aggreko odpowiedzialną za zaopatrzenie Eurowizji w energię elektryczną.
 
John Wilson, generalny menadżer Nordic Region at Aggreko powiedział, że wspólnie z gospodarzami Eurowizji pracował nad znalezieniem najlepszej metody ograniczenia emisji zanieczyszczeń. Użycie biopaliw spowodowało zmniejszenie śladu węglowego (emisji gazów cieplarnianych).
 
Źródło: businessgreen.com