W środę, w Połańcu (świętokrzyskie) oficjalnie otwarto blok energetyczny w 100% opalany biomasą. Jest to pierwsza tego typu instalacja energetyczna na świecie oraz największe pojedyncze źródło energii ze źródeł odnawialnych w Polsce. Koszt wybudowania całego bloku energetycznego wyniósł 300 mln euro. Według prezesa GDF Suez Energia Polska SA Grzegorza Górskiego, jest to największy blok energetyczny na świecie opalany tylko i wyłącznie biomasą. 80% paliwa stanowią zrębki drzewne, natomiast pozostałe 20% to odpady rolnicze.   

Moc wytwórcza bloku wynosi 205 MW, co stanowi 10% zeszłorocznej produkcji energii ze źródeł odnawialnych w Polsce. Dzięki temu jest to największe pojedyncze źródło energii odnawialnej w kraju. Energia jaką może wyprodukować blok jest w stanie zasilić 600 tys. gospodarstw domowych, przy tym zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 1,2 mln ton rocznie.

Wczorajsza uroczystość była jedynie oficjalną inauguracją, gdyż blok pracuje od jesieni ubiegłego roku, a od grudnia posiada koncesję prezesa URE na wytwarzanie energii oraz pozwolenie na użytkowanie od władz lokalnych.  

Źródło: Onet.pl

Powrót do aktualności