Boeing poprawia swoje wyniki w zakresie ochrony środowiska

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Jak wynika z corocznego raportu Boeinga dotyczącego ochrony środowiska, zwiększając ilość produkowanych samolotów firma poprawiła także swoje wyniki w zakresie ochrony środowiska.

W 2010 roku w swoich zakładach produkcyjnych oraz biurach firma zużyła mniej energii, a także zmniejszyła emisję dwutlenku węgla oraz zużycie wody. Wytworzyła również mniej niebezpiecznych odpadów niż w poprzedzającym roku.

Najważniejsze wnioski z tegorocznego raportu to między innymi:

•    Od 2002 roku zakłady zmniejszyły emisje dwutlenku węgla o 28 procent, zużycie energii o 30 procent, wytwarzanie odpadów niebezpiecznych dla środowiska o 44 procent oraz zużycie wody o 41 procent (dane uwzględniające zmiany w dochodach firmy). W liczbach bezwzględnych, nie uwzględniających zmian w dochodach firmy, wyniki we wszystkich czterech obszarach zostały poprawione w 2010 roku, w stosunku do roku poprzedniego.
•    Dwa najnowsze samoloty Boeinga – 787 Dreamliner oraz 747-8, które zaczną obsługiwać połączenia linii lotniczych pod koniec tego roku będą charakteryzować się mniejszym zużyciem paliwa oraz znacznie niższą emisją dwutlenku węgla oraz hałasu, niż samoloty, które są obecnie eksploatowane.
•    Ekologiczne nastawienie firmy jest prezentowane w nowej fabryce w Karolinie Południowej, która będzie czerpać energię jedynie z odnawialnych źródeł energii, w tym między innymi z paneli fotowoltaicznych umieszonych na dachu hangaru, w którym składane są samoloty 787. Ten kompleks jest jednym z czterech obiektów Boeinga, które zredukują do zera liczbę bezpiecznych odpadów, trafiających na składowiska śmieci.
•    Firma tworzy globalną infrastrukturę niezbędną do rozwoju zrównoważonego przemysłu biopaliw lotniczych. Wykorzystanie do tego celu źródeł odnawialnych, które nie konkurują z uprawami roślin spożywczych na lądzie i w wodzie sprawi, że zrównoważone biopaliwa zmniejszą emisję gazów cieplarnianych.
•    Boeing zamierza inwestować ponad 75 procent swoich nakładów na badania w obszarze lotnictwa cywilnego w zmniejszanie wpływu samolotów na środowisko. 

Raport firmy Boeing z 2011 roku dotyczący ochrony środowiska dostępny jest na stronie:
www.boeing.com/environment.

Źródlo: Boeing