8 tys. parafii

Działania uświadamiające polskie społeczeństwo na temat zagrożeń płynących z zanieczyszczonego powietrza będą skupione także w ramach parafiii. Jest to element większego programu “Zielone Parafie”, prowadzonego przez Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska. Inicjatywa jest objęta patronatem Konferencji Episkopatu Polski. Celem programu “Zielone parafie” jest włączenie wiernych we wdrażanie praktycznych zmian w funkcjonowaniu parafii, dzięki którym będą one bardziej ekologiczne.

W ramach 8 tys. parafii w Polsce będą rozprowadzane informacje o uchwałach antysmogowych, konieczności wymiany starych urządzeń grzewczych na węgiel lub drewno (popularne kopciuchy) oraz możliwościach skorzystania z dofinansowania z programów rządowych w postaci np. dotacji. Całą akcję informacyjną wesprze Gość Niedzielny. Finał całej kampanii informacyjne odbędzie się w niedzielę 21 marca br.

Braki informacyjne

Słowo “smog” nie schodzi dziś z ust Polaków, którego problem co roku ukazuje okres zimowy, czyli sezon grzewczy. Pomimo popularności tematyki w przestrzeni publicznej, nie widać dynamiki w wymianie urządzeń grzewczych. Według wyliczeń PAS każdego roku zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się do przedwczesnej śmierci blisko 50 tys. osób. Pandemia potęguje to zjawisko. Badania wykazują, że smog powiększa liczbę ofiar COVID-19 o 28 proc.

Świadomość społeczeństwa na temat wagi problemu jest niska. Pomimo dostępności różnych form pomocy w obszarze termomodernizacji i wymiany źródła ciepła w domach, Polacy niechętnie korzystają z dostępnych form wsparcia. Rząd, jak i eksperci, podkreślają potrzebę szerzenia informacji na temat programu Czyste Powietrze. Nie tak dawno Premier RP Mateusz Morawiecki poinformował podczas wizyty w Świętochłowicach, że gmina jest już 1000 z kolei jednostką samorządową, która sygnowała porozumienie z WFOŚiGW w zakresie realizacji programu Czyste Powietrze. Na współpracę z gminami w ramach programu zostanie przeznaczonych dodatkowo 100 mln zł. Te środki umożliwią gminom prowadzenie konsultacji i utworzenie nowych miejsc informacyjnych dla mieszkańców.

– Ciągle widzimy potrzebę prowadzenia kampanii informacyjnych, dzięki którym mieszkańcy dowiedzą się np. jak skorzystać z rządowego Programu Czyste Powietrze, wymienić stary kocioł i zacząć żyć bardziej komfortowo – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Zielone Parafie

Celem programu Zielnych Parafii jest wdrożenie praktycznych zmian w funkcjonowaniu parafii, dzięki którym będą one bardziej ekologiczne. Założenia programu opierają się na ekologii integralnej w duchu encykliki Laudato si’ papieża Franciszka, skierowanej do “wszystkich ludzi dobrej woli”. Światowy Ruch Katolików promuje m.in. instalację ekosłupków, czyli mierników zanieczyszczenia powietrza w ramach Niedzieli św. Franciszka. Jeden z nich został zamontowany przy parafii pw. Bogurodzicy Maryi na warszawskich Jelonkach.

Źródło: Polski Alarm Smogowy/Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska

Redakcja GLOBEnergia