Boom na rynku fotowoltaiki w Wielkiej Brytanii. Mieszkańcy poszukują niskich cen energii

Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBEnergia. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom
mikroinstalacja OZE

O gwałtownym wzroście popytu na rynku fotowoltaicznym w Wielkiej Brytanii pisze m.in. PV-Magazine. Kryzys energetyczny wywołał poruszenie wśród Brytyjczyków, którzy szukają tańszego źródła energii. Średni koszt gazu wzrósł o 221 proc. w porównaniu do 193 proc. w przypadku energii elektrycznej. Ale nie jest to jedyny powód skłaniający do decyzji inwestycyjnej w tym kraju. W Wielkiej Brytanii rośnie popularność samochodów hybrydowych i elektrycznych, ale także presja związana z dekarbonizacją sektora budownictwa mieszkalnego. Brytyjczycy korzystają w większości przypadków z kotłów gazowych, natomiast rząd chce postawić na wdrożenie technologii grzewczych jak pompy ciepła. Te z kolei są najtańsze, gdy działają w symbiozie z panelami fotowoltaicznymi zamontowanymi na dachu bądź w ogrodzie.

Kolejnym argumentem po stronie inwestorów jest wzrost wartości domu po zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych. Mikroinstalacja PV może zwiększyć cenę domu o około 1800 funtów - wynika z nowego badania przeprowadzonego przez organizację branżową Solar Energy UK. To prawie połowa początkowego kosztu instalacji PV, co sprawia, że ​​energetyka słoneczna staje się coraz bardziej atrakcyjną opcją finansową. Własne źródło OZE może dać roczne oszczędności w wysokości prawie 330 funtów przez cały okres eksploatacji mikroinstalacji fotowoltaicznej, co stanowi prawie jedną trzecią średniego rachunku za energię w standardowym domu w Wielkiej Brytanii. Wraz z wprowadzeniem zelektryfikowanego ciepła i transportu, korzyści ekonomiczne prawdopodobnie wzrosną jeszcze bardziej. W 2021 roku instalacja paneli słonecznych na dachu domu kosztowała około 6-7 tys. funtów, czyli o ponad 60 proc. mniej, niż w 2010 roku. Koszt instalacji paneli fotowoltaicznych o mocy 1 kW szacuje się na poziomie 1840 funtów.

Nawet 1000-procentowy wzrost zamówień

Jedna z brytyjskich firm poinformowała dziennik PV-Magazine, że w ostatnich tygodniach odnotowała 1000-procentowy wzrost zamówień na moduły PV. Gareth Jones z Carbon Zero Renewables wskazał, że firma także obserwuje duży skok w zamówieniach, pomimo ograniczonych zachęt po stronie rządu, co jest krytykowane przez branżę. Ta z kolei nie obawia się braków w łańcuchu dostaw ze względu na duże zapasy komponentów w magazynach.

Na przestrzeni lat rozwój energetyki słonecznej w Wielkiej Brytanii zdecydowanie zwolnił. Według Digest of UK w 2020 roku produkcja energii słonecznej wzrosła zaledwie o 4,6 proc. rok do roku. W okresie od kwietnia do czerwca 2021 roku zainstalowano 135 MW w segmencie fotowoltaiki. To ponad dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie w 2020 roku, kiedy doszło do poważnych zakłóceń w wyniku zamrożenia gospodarczego.

Segment fotowoltaiki domowej odnotował także korzystne wzrosty. 85 MW w mikroinstalacjach PV stanowi prawie dwie trzecie nowej mocy zainstalowanej w całej branży PV w okresie od kwietnia do czerwca 2021 roku. Jest to najwyższy poziom od czasu zakończenia obowiązywania systemu taryf gwarantowanych na początku 2019 roku. Łączna moc w domowych instalacjach przekroczyła poziom 600 MW w drugim kwartale 2021 roku.

Źródło: Solar Energy UK

Branża widzi szansę na 40 GW w fotowoltaice do 2030 roku

Chris Hewett, dyrektor generalny Solar Energy UK, zauważył, że brytyjski sektor energetyki słonecznej nadal osiąga imponujące wyniki. - Ponieważ Wielka Brytania będzie gospodarzem konferencji klimatycznej COP 26, nadszedł czas, aby brytyjski rząd wykazał się przywództwem i wsparł brytyjski przemysł fotowoltaiczny, zobowiązując się do wdrożenia 40 GW w energetyce słonecznej do 2030 roku – dodał.

40 GW mocy słonecznej może zapewnić 13 tys. nowych miejsc pracy, 17 miliardów funtów dodatkowych korzyści gospodarczych i 4,7 - procentową redukcję całkowitej emisji dwutlenku węgla (CO2) w Wielkiej Brytanii.

Solar Energy UK przedstawił już rekomendacje rządowi odnośnie rozwoju m.in. segmentu energetyki prosumenckiej. Zaproponował w nich stworzenie warunków podatkowych dla źródeł fotowoltaicznych, opracowanie nowych inicjatyw wsparcia finansowego dla konsumentów oraz stworzenie programu “zielonej” modernizacji budynków.

Źródło: Solar Energy UK, PV-Magazine, SolarGuide

Zobacz również