Branża fotowoltaiczna w obliczu konsolidacji. Co na to JinkoSolar?
- JinkoSolar rozpoczęła konwersję swojej produkcji na urządzenia typu n z pasywacją styków tunelowych tlenkiem (TOPCon), aby pozostać konkurencyjną - mówi Frank Niendorf, dyrektor generalny firmy na Europę. Przewiduje on, że kilku graczy rynkowych w łańcuchu wartości wkrótce opuści rynek.
Podziel się
Szykują się duże zmiany na rynku PV
Rynek instalacji prywatnych systemów fotowoltaicznych na dachach w Niemczech obecnie przechodzi konsolidację, a globalne przetasowania rynkowe napędzane są przez nadchodzącą nadwyżkę mocy produkcyjnych. Frank Niendorf, dyrektor generalny JinkoSolar na Europę, powiedział, że to przetasowanie wpłynie na branżę fotowoltaiczną, szczególnie na mniejsze firmy. Może również spowodować zmiany wśród dużych chińskich producentów fotowoltaiki.
- Konsolidacja prawdopodobnie nie ominie producentów drugiej ligi i doprowadzi również do przesunięć wśród bardzo dużych firm z Chin – powiedział Niendorf w niedawnym wywiadzie.
Według Niendorfa, branża konkuruje o rynki zbytu, przy czym ceny modułów w niektórych segmentach spadają poniżej kosztów produkcji. Ta presja cenowa znajduje odzwierciedlenie w raportach finansowych producentów modułów. JinkoSolar, ostatni duży chiński producent fotowoltaiki notowany na giełdzie Nasdaq, niedawno odnotował pozytywne wyniki kwartalne za pierwszą połowę 2024 roku.
- Firmy posiadające mniej niż 100 gigawatów zintegrowanej pionowo mocy PV będą miały niewielkie szanse – mówi Niendorf.
Magazynowanie energii – nowy filar rozwoju dla JinkoSolar
Wielu średnich i mniejszych producentów PV w Chinach obecnie zmaga się z intensywną presją konkurencji. Niendorf stwierdził, że firmy posiadające mniej niż 100 GW zintegrowanej pionowo mocy PV mają niewielkie szanse na przetrwanie na rynku. Zauważył, że globalna zdolność produkcyjna wynosi około 1,3 TW, podczas gdy zapotrzebowanie to tylko około 500-600 GW. Niendorf nie oczekuje, że rynek zdoła dopasować moce produkcyjne w krótkim okresie, zwłaszcza że wielu producentów nadal się rozwija. Przewiduje więc, że „ nadchodzi konsolidacja”.
Niendorf zauważył również, że zarząd JinkoSolar od dawna rozważał przejście z technologii PERC (pasywowane złącza emitera i tylnego kontaktu) na technologię TOPCon. Firma w dużej mierze zakończyła już ten proces, co pozwoliło jej uniknąć konieczności przekształcania linii produkcyjnych w obecnej sytuacji rynkowej.
Według Niendorfa, JinkoSolar oczekiwała, że sprzeda w tym roku 100-110 GW produktów – głównie modułów PV, ale również ogniw i wafli. Niemal 90% tych sprzedaży ma dotyczyć modułów słonecznych typu n. Tymczasem do końca roku JinkoSolar planuje osiągnąć moce produkcyjne dla wafli mono, ogniw i modułów na poziomie 120 GW, 95 GW i 130 GW. Firma wyznaczyła również cel osiągnięcia sprawności na poziomie 26,2% dla swoich ogniw słonecznych typu n w produkcji masowej.
JinkoSolar kontynuuje rozwój technologii PV mimo trudnych czasów, jednocześnie eksplorując nowe obszary biznesowe. Firma zidentyfikowała magazynowanie energii jako kluczową szansę na rozwój. W ubiegłym roku, podczas targów Intersolar Europe, JinkoSolar wprowadziła na rynek system magazynowania do użytku domowego , a w tym roku rozszerzyła swoją ofertę o rozwiązania magazynowe dla systemów komercyjnych i wielkoskalowych.
- Magazynowanie to nowa duża rzecz – powiedział Niendorf. Dyrektor generalny JinkoSolar na Europę przewiduje, że biznes magazynowania ma potencjał, aby w dalszej perspektywie stać się tak duży jak biznes modułowy. Dla JinkoSolar ma on stać się kolejną ważną podporą.