Branża wiatrowa poszukuje inżynierów, technologów i kierowników projektów

Kadry specjalistów to klucz do udanej transformacji energetycznej. Sektor OZE coraz częściej wskazuje na niedobory pracowników z unikatowymi umiejętnościami. W raportach eksperckich wskazuje się na potrzebę wsparcia edukacji nowych pracowników. W Wielkiej Brytanii potrzeba specjalistów do masowej instalacji pomp ciepła, w globalnym sektorze OZE brakuje kierowników projektów i technologów. Potrzebne są działania krajowych decydentów i reformy systemów szkolnictwa.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

stawianie wieży wiatrowej


Transformacja energetyczna to również ogromne perspektywy dla zmieniającego się dynamicznie rynku pracy. Branża energetyczna tworzy wiele nowych możliwości zatrudnienia w całym łańcuchu dostaw. Rozwój branży OZE to już nieodwracalny proces. Wiele rządów nadało priorytet rozwojowi nowych technologii. Nowe miejsca pracy i możliwości zatrudnienia są jednym z kluczowych czynników w planowaniu gospodarki niskoemisyjnej.

- Żeby osiągnąć jak najwięcej, należy stworzyć najlepsze warunki do rozwoju energetyki wiatrowej i na lądzie i na morzu – komentuje Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA) wskazuje, że „energia odnawialna to szybko rozwijający się multidyscyplinarny obszar obejmujący biznes, nauki o środowisku, inżynierię i nauki społeczne. Negatywne konsekwencje wykorzystania paliw kopalnych i zmiany klimatu napędzały popyt na zieloną energię w ciągu ostatnich kilku dekad”. Z kolei według raportu „Renewable Energy and Jobs Annual Reviews 2021” w 2020 roku w globalnym sektorze OZE zatrudnienie osiągnęło 12 milionów miejsc pracy, a do 2050 roku miejsc może być ich nawet 42 miliony.

Wyzwaniem jest local content, czyli rozwiązania pozwalające na zatrzymanie jak największej kwoty inwestycji w krajowej gospodarce, rozwój łańcucha dostaw, a także stworzenie nowych miejsc pracy. Sektor OZE rozwija się najbardziej prężnie, dlatego obecnie można znaleźć bardzo dużo ofert pracy w klasycznych specjalizacjach energetycznych, ale powstają też nowe zawody, które mają przed sobą ciekawą przyszłość.

PSEW informuje, że branża energetyczna poszukuje inżynierów, technologów i kierowników projektów. Pracownicy tego sektora to również analitycy biznesowi, konsultanci, architekci, projektanci i badacze. Prawie 80 proc. firm działających w branży energetycznej planuje w najbliższym czasie zwiększyć zatrudnienie – podaje raport płacowy Hays Poland. 

- To optymistyczne prognozy, a przyrost nowych wakatów wesprze też m.in. transformację w regionach zależnych od tradycyjnej energetyki, takich jak Śląsk. Zerwane z powodu pandemii łańcuchy dostaw z Chin tylko wzmocnią rozwój rodzimych przedsiębiorców - wyjaśnia PSEW. 

W roku 2020 przy budowie i eksploatacji elektrowni wiatrowych na lądzie było bezpośrednio zatrudnionych około 8-10 tys. pracowników, natomiast łącznie z sektorami powiązanymi na rzecz branży pracowało w sumie 13-17 tys. ludzi. Był to poziom zatrudnienia odnotowany przy około 6,4 GW mocy w instalacjach istniejących oraz około 3 GW nowych mocy wytwórczych w budowie, znajdujących się na różnych etapie realizacji, po aukcjach przeprowadzonych w latach 2018-2020. Szacuje się, że w przyszłości lądowa energetyka wiatrowa może przyczynić się do powstania od 51 aż do 97 tysięcy nowych miejsc pracy, w zależności od scenariusza rozwoju.

Czas na morską energetykę wiatrową. Kluczowa edukacja

Podobne perspektywy wiążemy z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Wart ok. 130 mld zł program budowy farm wiatrowych na Bałtyku ma się stać kołem zamachowym polskiej gospodarki. Szacuje się, że rozwój morskiej energetyki wiatrowej w ciągu nadchodzącej dekady może się przyczynić w Polsce do powstania ponad 60 tys. nowych miejsc pracy.

Wraz z rozwojem energetyki wiatrowej w Polsce i na świecie, firmy z branży będą poszukiwały pracowników o zróżnicowanym poziomie specjalizacji i kompetencji. Dużą rolę odegra tu specjalistyczna edukacja. Potrzeby rynkowe i atrakcyjne, dobrze płatne miejsca pracy, są najlepszą motywacją, by kształcić się w tym kierunku.

Źródło: PSEW, własne

Zobacz również