Brytyjczycy otrzymają dotację do pomp ciepła w wysokości 5 tys. funtów

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Jak czytamy na stronie brytyjskiego rządu, gospodarstwa domowe będą mogły skorzystać z dotacji państwowych w wysokości 5 tys. funtów dzięki 3-letniemu Programowi Modernizacji Kotłów z budżetem o wartości 450 mln funtów. Program ma na celu wsparcie instalacji niskoemisyjnych systemów grzewczych. Dotacje zostaną uruchomione w ramach nowych funduszy przeznaczonych na dekarbonizację ogrzewania budynków, których łączna suma wynosi 3,9 miliarda funtów.

Dotacje w wysokości 5 tys. funtów będą dostępne od kwietnia 2022 roku. Mają zachęcić właścicieli domów do zainstalowania bardziej wydajnych, niskoemisyjnych systemów grzewczych - takich jak pompy ciepła, które nie emitują dwutlenku węgla podczas użytkowania. Dofinansowanie spowoduje, że osoby decydujące się na instalację pompy ciepła zapłacą podobną kwotę, jak w przypadku instalacji tradycyjnego kotła gazowego. To zmieni ścieżkę decyzyjną Brytyjczyków, którzy w 80 proc. polegają na kotłach gazowych.

- Technologia pomp ciepła będzie odgrywać kluczową rolę we wszystkich scenariuszach, dlatego wspieramy tych, którzy chcą je zainstalować już teraz – powiedział premier Boris Johnson.

Strategia dla Czystego Ciepła zakłada zmniejszenie zależności Wielkiej Brytanii od paliw kopalnych oraz ochronę przed globalnymi skokami cen energii i gazu. W ramach programu zostanie wspartych 240 tys. miejsc pracy w całej Wielkiej Brytanii do 2035 roku.

Rząd chce współpracować z przemysłem

Rząd i przemysł będą współpracować, aby pomóc w osiągnięciu celu, jakim jest zrównanie kosztów zakupu i eksploatacji pomp ciepła z kosztami kotłów na paliwa kopalne do 2030 roku. W miarę rozwoju rynku i technologii oczekuje się znacznego obniżenia kosztów o jedną czwartą do połowy do 2025 roku.

Uruchomiono także fundusz innowacji o wartości 60 mln funtów. Pieniądze zostaną przeznaczone na działania, dzięki którym systemy bezemisyjnego ciepła staną się mniejsze, łatwiejsze do zainstalowania i tańsze w eksploatacji.

Wielka Brytania wyznaczyła cel dla segmentu ciepłownictwa, który zakłada, że nowe systemy grzewcze instalowane w brytyjskich domach od 2035 roku będą wyłącznie niskoemisyjne. Wielka Brytania chce także wspierać nowe technologie takie jak kotły na wodór, o których pisaliśmy m.in. TUTAJ. Premier Boris Johnson poinformował, że do 2026 roku Wielka Brytania podejmie ostateczną decyzję w sprawie potencjalnej roli wodoru w ogrzewaniu budynków, wyciągając wnioski z projektu pilotażowego Hydrogen Village.

Wielka Brytania nie chce zmuszać, chce wspierać w dokonywaniu ekologicznych wyborów

Rząd brytyjski podkreśla, że nikt nie będzie zmuszony do usunięcia tradycyjnych kotłów na paliwa kopalne. W ciągu najbliższych 14 lat brytyjskie gospodarstwa domowe będą stopniowo odchodzić od kotłów na paliwa kopalne w sposób „przystępny, praktyczny i sprawiedliwy”. Władze chcą umożliwić łatwe dokonywanie ekologicznych wyborów, gdy nadejdzie czas wymiany starego kotła.

Sekretarz ds. biznesu i energetyki Kwasi Kwarteng zauważył, że ostatnie niestabilne ceny gazu na świecie podkreśliły potrzebę zwiększenia wysiłków w celu zmniejszenia zależności Wielkiej Brytanii od paliw kopalnych i odejścia od kotłów gazowych w nadchodzącej dekadzie, aby chronić konsumentów w perspektywie długoterminowej.

Redakcja: Patrycja Rapacka, Źródło: gov.uk

Zobacz również