Budowa fazy demonstracyjnej MeyGen Tidal Array Project szybko zmierza ku końcowi – będzie to pierwsza instalacja, w ramach której turbiny wodne na nią się składające, zostaną przetestowane i przebadane wieloaspektowo.

Ten przełomowy projekt, zlokalizowany w Pentland Firth w Szkocji, uzyskał dofinansowanie w wysokości 10 milionów funtów z Departamentu Energii i Zmian Klimatycznych (DECC UK). Oczekuje się, że znacznie wpłynie on na postęp zaawansowania technologii pozyskania energii pływów morskich, poszerzy wiedzę o sektorze energetyki morskiej, ale finalnie dostarczy też energię nawet do 175 000 szkockich domów.

Technologia pozyskania energii oferowanej przez morze jest w powijakach, zwłaszcza wykorzystanie energii pływów morskich jest na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Richard Boud z Black & Veatch’s Renewable Energy Business, menadżer ds. rozwoju na Europę, mówi: – Realizacja projektów jest sposobem na uczenie się w sektorze energetyki odnawialnej, a do teraz nie ma prawie nikogo, kto ukończyłby więcej niż jeden morski projekt. MeyGen jest projektem wysoce ryzykownym, jednak potencjalne korzyści z niego wynikające są ogromne. To nowe źródło energii, które do tej pory nie było wykorzystywane.

Plusów jest mnóstwo – pogłębienie wiedzy o sposobie funkcjonowania pływów morskich, o pozyskiwaniu i wykorzystywaniu niesionej przez nie energii. Uzyskiwanie czystej energii przyczynia się do dekarbonizacji gospodarek, jednak prawdopodobnie największymi zaletami tej technologii jest jej przewidywalność, a także możliwość wykorzystania na całym świecie. Pływy są badane od wieków, a marynarze mają dobre zrozumienie ich zachowania. Oznacza to, że jest to wiarygodne, komercyjne źródło energii, które może dobrze współpracować z innymi źródłami, ponieważ możliwe jest przewidzenie wysokości uzysków energii w czasie.

Boud dodaje: – Projekt MeyGen pogłębi nasze zrozumienie zachowania pływów pod falami. Na całym świecie dostępne są ogromne ilość energii niesione przez strumienie pływowe, a projekt ten będzie napędzać branżę w zawrotnym tempie. Ważne jest również rozróżnienie energii pływów i fal. Pływy wokół przylądków i przepływające przez przewężenia pomiędzy lądami generują szybko poruszające się strumienie pływowe, które niosą znaczne ilości energii. Fale z kolei są niezależne od pływów, a napędzane są ogrzewaniem i chłodzeniem atmosfery przez Słońce, dlatego te dwa nośniki energii wymagają zastosowania innych konwerterów i technologii w celu uzyskania energii elektrycznej.

Brytyjski-projekt-pozyskania-energii-plywow-wyniesie-OZE-na-nowe-poziomy

Instalacja turbiny podwodnej, źródło: atlantisresourcesltd.com

Pentland Firth jest lokalizacją trudną technicznie z powodu bardzo silnych prądów i fal, jednak dzięki temu jest równocześnie dobrą lokalizacją testową. W ramach projektu instalowane są 4 podwodne turbiny 1,5 MW – jedna firmy Atlantis Resources, będącej większościowym udziałowcem projektu, pozostałe 3 to turbiny Andritz Hydro Hammerfest.

2 różne projekty turbin pozwalają dowiedzieć się więcej – mówi Bound – Pentland Firth jest prawdopodobnie jednym z najtrudniejszych obszarów, więc jeśli uda nam się tutaj, uda nam się wszędzie indziej.

Źródło: breakingenergy.com