Państwa grupy G20 opowiedziały się za zmniejszonym zużyciem energii poprzez wykorzystanie budownictwa i rozwiązań energooszczędnych.

Przedstawiciele Państw o najwyższym rozwoju gospodarczym czyli tzw. grupa G20 spotkały się w Krakowie na XXVI Forum Głównych Gospodarek. Udział w spotkaniu wzięło ponad 30 ministrów środowiska. Jednym z rozważanych pomysłów była „Inicjatywa budownicza”.

Zdaniem Marcina Korolca – Ministra ŚrodowiskaUżywanie budynków absorbuje bardzo dużą ilość energii. Gdybyśmy umieli zredukować zużycie energii przez budownictwo dzięki zastosowaniu materiałów, technologii, ale też pewnej kulturze używania i budowania, to moglibyśmy w sposób tani, ale praktyczny i dbający o rozwój gospodarczy, promować efektywność energetyczną i rozwój gospodarczy.

Inicjatywa budownicza umożliwia dzielenie się praktykami i technologiami przedstawicieli najbardziej rozwiniętych krajów świata z krajami rozwijającymi się. – Inicjatywa budownicza zostanie ostatecznie podpisana przez zainteresowanych ministrów prawdopodobnie we wrześniu tego roku w Nowym Jorku, a potem zobaczymy, jakie będą dalsze kroki – przewiduje Minister.

Korolec podkreślał, że inicjatywę powinni podpisać wszyscy członkowie grupy G20, czyli m.in. Stany Zjednoczone, Niemcy, Chiny, Rosja, a także Unia Europejska jako całość. Również dla Polski inicjatywa jest korzystna.

Spotkanie ministrów środowiska w Krakowie było elementem przygotowań do organizowanego w Warszawie w listopadzie szczytu klimatycznego ONZ COP 19. Na nim mają rozpocząć się negocjacje nowego porozumienia klimatycznego, które zastąpi protokół z Kioto po 2020 r.
Źródło: Newseria