Budynek pasywny w PNT Euro-Centrum został oficjalnie otwarty.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

pnt

28 lutego 2014 r. w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum w Katowicach został oficjalnie otwarty budynek pasywny.

Budynek Euro-Centrum Parku Naukowo-Technologicznego został wyposażony w technologie zasilane źródłami energii odnawialnej. To sprawia, iż pod względem zużycia energii budynek ten jest osiem razy bardziej wydajny niż tradycyjne obiekty, a do ogrzewania pomieszczeń zużywa zaledwie 15kWh/m2/rocznie.

Przeszklone atrium w centrum obiektu, które zwiększa dopływ światła dziennego w budynku, zgromadziło dziś prawie 200 osób. 

Podczas powitania Prezes Roman Trzaskalik podziękował wszystkim zaangażowanym w budowę obiektu. 

Po zakończeniu części oficjalnej goście udali się na spacer po obiekcie, by zobaczyć jak na żywo działają wykorzystane tam technologie. Wśród nich znalazły się pompy ciepła, które czerpią ciepło z gruntu, dostarczane przez sondy geotermalne oraz panele fotowoltaiczne, przetwarzające energię słoneczną na prąd, które znajdują się na dachu, ścianach i trackerach, a które goście mogli zobaczyć tuż przed wejściem do budynku. W budynku docelowo znajdą się: Laboratorium procesów w budownictwie energooszczędnym, Laboratorium właściwości cieplnych budynków, Laboratorium inteligentnych sieci energetycznych.

Budynek został zaprojektowany tak, aby maksymalnie wykorzystać odnawialne źródła energii. 

Źródło: Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum