Bilansując koszty zużycia energii elektrycznej i energii cieplnej w domu, należy założyć, że 1/3 wydatków na energię to wydatki na energię elektryczną, a 2/3 na energię cieplną. Dotyczy to istniejących budynków. Mamy dzisiaj technologię, o których warto mówić, a które sprawią, że rachunki za energię w Polsce nie muszą być powodem bo obaw!

Warto postawić na dom bez rachunków?

Czy opłaty za energię budynku można zredukować do poziomu opłat stałych? Tak, a wszystko dzięki technologii – receptą na domy bez rachunków jest współpraca fotowoltaiki i pompy ciepła!

– Uważam, że pomył kampanii społecznej Domy Bez Rachunków jest niezwykle nośnym i chwytliwym pomysłem, bo do budżetów domowych, czyli do najbardziej racjonalnie wydawanych budżetów w Polsce, argument że na czymś można zaoszczędzić – najbardziej przemawia – twierdzi podczas konferencji prasowej Piotr Woźny, Pełnomocnik Premiera ds. programu Czyste Powietrze.

Konferencja prasowa kampanii społecznej „Dom Bez  Rachunków”. Fot. GLOBEnergia

Trwa kampania społeczna Dom Bez Rachunków. Jej celem jest promocja budowy budynków jednorodzinnych o wysokim standardzie energetycznym, wyposażonych w pompę ciepła, fotowoltaikę oraz rekuperację . Dynamiczny rozwój systemów fotowoltaicznych oraz pomp ciepła pozwalają obecnie projektować i budować budynki spełniające wszystkie oczekiwania przyszłych mieszkańców w zakresie komfortu, ekonomii i ekologii.

Dom bez rachunków może być nie tylko dostępny finansowo na etapie realizacji dla większości inwestorów, ale – zgodnie z nazwą – ma nie generować podczas eksploatacji rachunków za energię przeznaczoną na ogrzewanie, przygotowanie ciepłej wody, chłodzenie budynku i zużycie w nim energii elektrycznej (za wyjątkiem znikomych opłat stałych).

Przy odpowiednim zaprojektowaniu budynku, rezygnując z budowy kotłowni, magazynu opału, komina czy przyłącza gazowego, oraz projektując tańszy dach dwuspadowy, można zbudować nowoczesny dom, mieszcząc się w porównywalnych kosztach jak w budownictwie tradycyjnym. Co ważne: jak wynika z naszych analiz i rzeczywistych przykładów, koszty eksploatacji tego budynku, związane ze zużyciem energii elektrycznej, jego ogrzewaniem, przygotowaniem ciepłej wody i chłodzeniem, będą wynosić tylko około 200 zł rocznie. – twierdzi Paweł Lachman, pomysłodawca i inicjator akcji.

Technologia na wyciągnięcie ręki!

Polakom warto tłumaczyć, że mamy na dzień dzisiejszy takie rozwiązania technologiczne, które poza kwestiami takimi jak to troska o jakość środowiska, pozwolą notować znaczne oszczędności na kosztach utrzymania domu.

To fotowoltaika, a więc indywidualna elektrownia, zainstalowana na dachu i produkująca energię elektryczną z promieniowania słonecznego oraz pompy ciepła, czyli nowoczesne, bezobsługowe, bezemisyjne i tanie w eksploatacji urządzenia grzewcze.

W Polsce mamy około 5,5 mln budynków jednorodzinnych. Te obiekty w większości są wyposażone w przestarzałe kotły węglowe, a ¾ tych domów to domy, które nie są odpowiednio zaizolowane.
Dodatkowo, w Polsce rocznie buduje się 70-80 tysięcy nowych budynków jednorodzinnych. To kolejny grunt pod uświadamianie społeczeństwa, jak łatwo można stać się samowystarczalnym gospodarstwem domowych, bezemisyjnym, przyjaznym dla otoczenia i portfela.


Więcej o kampanii DOM BEZ RACHUNKÓW na oficjalnej stronie kampanii – TUTAJ


 

Redakcja GLOBEnergia