Budżet Mój Prąd 5.0 szybko się wyczerpuje? Ponad 8 tys. wniosków w dwa tygodnie

Piąta edycja programu Mój Prąd została uruchomiona nieco ponad 2 tygodnie temu – 22 kwietnia 2023 r. W nowej wersji wprowadzono wiele korzystnych zmian, a w szczególności dodano możliwość uzyskania dofinansowania do pomp ciepła i kolektorów słonecznych. Niestety budżet tej edycji nie jest zbyt duży, bo wynosi 100 mln zł. Jak szybko się wyczerpuje?

Zdjęcie autora: Maria Niewitała-Rej
Zdjęcie autora: Maria Niewitała-Rej

Maria Niewitała-Rej

Redaktor GLOBEnergia
pieniądze, słoik, skarbonka

Podziel się

O programie Mój Prąd 5.0 pisaliśmy już niejednokrotnie. To program wspierający przede wszystkim instalacje fotowoltaiczne w net-billingu, również te wyposażone w dodatkowe komponenty, np. magazyny energii, magazyny ciepła lub pompy ciepła, kolektory słoneczne czy systemy zarządzania energią. W Moim Prądzie 5.0 przewidziano następujące kwoty dofinansowań:

  • do mikroinstalacji PV o mocy 2-10 kW – do 7 tys. zł (6 tys. zł bez elementów towarzyszących)
  • do magazynu energii elektrycznej – do 16 tys. zł;
  • do systemu EMS / HEMS – do 3 tys. zł;
  • do kolektorów słonecznych – 3,5 tys. zł
  • do magazynu ciepła – do 5 tys. zł, lub
  • do pompy ciepła powietrze-powietrze – 4,4 tys. zł, lub
  • do gruntowej pompy ciepła –  28,5 tys. zł, lub 
  • do pompy ciepła powietrze-woda – 12,6 tys. zł, lub
  • do pompy ciepła powietrze-woda z podwyższoną klasą energetyczną – 19,4 tys. zł.

Łącznie w programie można otrzymać nawet 58 tys. zł i zainwestować naprawdę kompleksowo w efektywne energetycznie urządzenia do swojego domu. Dofinansowanie na poszczególne elementy nie może przekroczyć 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych.

Budżet programu Mój Prąd

Teoretycznie budżet programu Mój Prąd wynosi 955 mln zł. Jednakże, w tej kwocie zawarte są budżety zakończonych już edycji programu: trzeciej – 500 mln zł i czwartej – 355 mln zł. Na piątą edycję przewidziano tylko 100 mln zł, które pochodzą ze środków zobowiązania wieloletniego „OZE i efektywność energetyczna” a następnie refundacja z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 ramach Osi priorytetowej I Zmniejszenie emisyjności gospodarki Działania 1.1 Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Przypomnijmy, że budżet programu Mój Prąd 1.0 i 2.0 wynosił łącznie 1 mld zł, a duże zainteresowanie programem spowodowało, że po wyczerpaniu się środków do puli zostały dołożone dodatkowe pieniądze.

Budżet programu Mój Prąd, źródło: mojprad.gov.pl

100 mln zł w stosunku do środków w poprzednich edycjach, szczególnie przy rozszerzeniu finansowania o dodatkowe komponenty w tej edycji, nie wydaje się wystarczające. Jak szybko wyczerpuje się budżet?

8 tys. wniosków o Mój Prąd w dwa tygodnie

Jak poinformował Paweł Mirowski – Wiceprezes NFOŚiGW w wywiadzie w Radio Dla Ciebie, w ciągu dwóch tygodni w programie złożono ponad 8 tys. wniosków.

Patrząc od roku 2019, bo pierwsza edycja programu Mój Prąd została uruchomiona właśnie w 2019 roku, ponad 500 tys. osób już złożyło wnioski w programie Mój Prąd. 2 mld zł to kwota, która trafiła do Beneficjentów tego programu. Natomiast ta piąta edycja programu została uruchomiona ponad 2 tygodnie temu, w sobotę 22.04.2023 r. i już od tego terminu zostało złożonych 8 tys. wniosków na 65 mln zł – taka rzesza Polaków jeszcze chce skorzystać z dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne

powiedział Paweł Mirowski w wywiadzie w Radio dla Ciebie

8 tys. wniosków w nieco ponad 2 tygodnie wskazuje, że dziennie do NFOŚiGW wpływa ok. 470 wniosków. Wnioski o wartości 65 mln zł oznaczają, że w ciągu dwóch tygodni budżet programu wyczerpał się już w 65%-ach. Do wykorzystania zostało jeszcze tylko 35 mln zł. Gdyby wszystkie od tej pory złożone wnioski dotyczyły tylko fotowoltaiki (6 tys. zł dofinansowania), dotację mogłoby otrzymać jeszcze 5 833 osób. 

Czy jest szansa na zwiększenie budżetu?

Mój Prąd 5.0 – czy budżet zostanie zwiększony?

Wiceminister Klimatu Ireneusz Zyska inaugurując program podczas Szczytu Klimatycznego online TOGETAIR zapowiedział dodatkowy bonus w postaci 400 mln zł, gdy budżet się wyczerpie. Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie programem możemy tylko mieć nadzieję, że faktycznie zostanie zwiększony.  

Źródło: rdc.pl, NFOŚiGW

Zobacz również