Linia bezpośrednia, strefy energetyczne i cable pooling – o co chodzi?

Teoretycznie przepisy dotyczące linii bezpośredniej widniały w przepisach już wcześniej, jednak nie były wykorzystywane ze względu na trudności w przepisach. Niedawno jednak doszło do ich zmiany, co stwarza dodatkowe możliwości dla rozwoju OZE w Polsce. W szczegóły tego zagadnienia wprowadzą nas eksperci podczas Kongresu Trendy, który odbędzie się już 14-15 listopada!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

57052210

Podziel się

7 września 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawa Energetycznego dotyczącego linii bezpośredniej. Jego wprowadzenie ma na celu odciążyć sieć i usprawnić rozwój nowych mocy przyłączeniowych OZE. Ma ona łączyć bezpośrednio wytwórcę i odbiorcę energii z pominięciem dystrybutora.

Zmiany przepisów

Tego typu rozwiązanie istniało już w polskim prawodawstwie, ale w praktyce nie było stosowane, ponieważ konieczna była zgoda prezesa URE, której on po prostu nie wyrażał. Nowelizacja przepisów uchyla obowiązek otrzymanie tejże zgody i wymaga jedynie wpisu do rejestru prowadzonego przez ten organ. 

Wdrożenie systemu linii bezpośrednich ogranicza formalności i przede wszystkim redukuje opłatę dla dystrybutora. Tego typu rozwiązanie jest idealne dla biznesu i najbardziej energochłonnych sektorów.

Czy tego typu rozwiązanie przyjmie się w Polsce? Z jakim ryzykiem się wiąże? Czy rzeczywiście linia bezpośrednia w zupełności wykluczy opłatę dystrybucyjną? Jakie inne rozwiązania prawne przyspieszą rozwój instalacji OZE w Polsce i pozwolą zakończyć marnowanie polskiego potencjału tkwiącego w OZE?  Na te i inne pytania odpowiemy podczas Kongresu Trendy, który odbędzie się już 14-15 listopada!. 

W programie znajduje się wiele innych, ciekawych wystąpień czołowych przedstawicieli branży. Przewidziany jest m.in. wykład Digitalizacja, sztuczna inteligencja w energetyce i budownictwie, Czy pompy ciepła dużej mocy odnajdą się w polskich systemach ciepłowniczych i w przemyśle? Jak się odnaleźć w nowej rzeczywistości z fotowoltaiką i pompami ciepła? - i wiele innych! W programie jest również networking, wieczór branżowy z open barem, a także wieczorny program artystyczny. Zapraszamy!

Bilety można nabyć tu.