Jak może wyglądać przyszłość zastosowania proekologicznych rozwiązań w handlu? Nowy sklep sieci Żabka przy ul. Lewandów 46H w Warszawie naszpikowany został wieloma innowacjami. Biuro prasowe Żabki informuje, że nowo otworzona placówka jest swoistym laboratorium, w którym testowane będą innowacyjne na skalę światową rozwiązania jak kropka kwantowa i podłoga kinetyczna.

Jakie technologie wykorzystano?

  • Sklep w 100% z OZE – na dachu zainstalowano instalację fotowoltaiczną, energia do sklepu płynie również z farmy wiatrowej Wierzcholas. W szybach zastosowano technologię kropek kwantowych
  • Podłoga kinetyczna zamienia kroki w energię,
  • Kostka antysmogowa uzupełniona zieloną ścianą roślin pochłania kurz i smog
  • Przed sklepem znajduje się także EKOmat oraz stacja ładowania aut elektrycznych, stacja naprawy rowerów, czy też ławka solarna

Technologie zastosowane przez Żabkę w sklepie na warszawskiej Białołęce skupiają się wokół czterech filarów, takich jak: zielona energia, drugie życie, czyste powietrze i zielony transport.
Adam Manikowski, Wiceprezes Zarządu firmy Żabka Polska mówi, że w sklepie i w jego najbliższym otoczeniu zastosowano około 20 różnych rozwiązań sprzyjających środowisku.

Poza typowo energetycznymi rozwiązaniami, sklep wyposażono w meble z recyklingu. Adam Manikowski wylicza również, że zbudowana została również ściana z butelek z plastiku zebranych przez osoby pracujące przy tym projekcie.

Zielona energia

Prąd w Żabce przy ul. Lewandów pochodzi w 100% z odnawialnych źródeł, a przede wszystkim z energii słonecznej, która dzięki magazynowaniu działa całą dobę niezależnie od pogody, oraz z farmy wiatrowej Wierzcholas. Na dachu sklepu zamontowano 40 paneli fotowoltaicznych.
Dodatkowo placówka korzysta z technologii kwantowej – kropki kwantowe są elementem sklepowych szyb. Dzięki nim można pozyskać energię słoneczną, padającą na przezroczyste na pierwszy rzut oka okna oraz w sposób naturalny oświetlić sklep.

Nigdzie w Polsce nie znajdziemy podłogi kinetycznej, zamieniającej każdy wykonany na niej krok w energię elektryczną. Energia pochodząca z kroków wykonanych po zamontowanej w placówce posadzce kinetycznej wspomaga zasilanie zainstalowanych w sklepie urządzeń. Podłoga w Żabce wykorzystuje nowoczesną technologię płyt naciskowych, która zamienia każdy krok w przyjazną środowisku energię. To druga taka instalacja w sieci handlowej w Europie.

Biuro prasowe Żabki informuje też o inteligentnych drzwiach lodówki. Ograniczają one ilość ulatniającej się energii. Wystarczy przyłożyć dłoń i żaluzjowe drzwi otworzą się.
W sklepie są także inteligentne etykiety elektroniczne, tzw. cenówki, oraz inteligentne ekrany digital signage, będące cyfrowym odpowiednikiem dotychczas stosowanych plakatów. Oba rozwiązania zasilane są zieloną energią, dodatkowo pozwalają na oszczędność papieru.
Z zielonej energii mogą bezpośrednio korzystać również klienci sieci – przed sklepem stanęła ekologiczna ławka solarna, dzięki której można naładować swój telefon. Rocznie panele słoneczne ławki produkują 80 kWh energii – to 16 tys. godzin ładowania standardowego smartfona.

Drugie życie

Żabka oszczędza wodę, montując w sklepie perlatory, pozwalające zmniejszyć zużycie wody nawet o 50%. Pod budynkiem znajduje się także 2200-litrowy zbiornik na deszczówkę. Dodatkowo, gdzie tylko to możliwe, woda w sklepie trafia do obiegu zamkniętego – gdy nie pada deszcz, to właśnie wodą deszczową ze zbiornika i ze sklepu podlewane są przysklepowe rośliny.

W Żabce zastosowano także ścianę do pomieszczenia technicznego z 1000 butelek PET po napojach (to aż 14 kg plastiku), zebranych przez projektantów sklepu. Również stojące w placówce meble i sufit mają ciekawą historię – wykonano je z materiałów recyklowanych przy ograniczaniu paliw kopalnych. Sam proces produkcji wykorzystuje odpady powstałe przy obróbce drewna w technologii, która wytwarza minimalną ilość dwutlenku węgla. Papierowe kasetony na produkty są zrobione z makulatury, która również przeżywa swoje drugie życie.

Sieć Żabka zachęca także klientów, by dawali opakowaniom drugie życie, dlatego przed sklepem na ul. Lewandów stoi EKOmat- urządzenie do zbiórki butelek i puszek. Z zebranych w ten sposób zużytych, pustych butelek powstaną nowe, które mają o 33% mniejszy od tradycyjnego opakowania ślad węglowy.

Czyste powietrze

W miastach często ciężko się oddycha, a smog stanowi olbrzymie zagrożenie dla zdrowia. Dlatego Żabka chce ograniczyć ilość pyłów i szkodliwych substancji, które trafiają do atmosfery. Świetną metodą oczyszczania powietrza są rośliny. Wertykalny ogród Żabki produkuje tlen, pochłania szkodliwe związki z powietrza oraz kurz i do tego przepięknie wygląda. Rośliny rosną tuż przy parkingu i pochłaniają do 85% spalin, które inaczej trafiłyby do atmosfery. W połączeniu z działaniem antysmogowej kostki brukowej daje to efekt czystego powietrza.
Ułożona przed sklepem antysmogowa kostka brukowa posiada fotokatalityczną powierzchnię składającą się z nanocząsteczek dwutlenku tytanu. Kostka zmniejsza w okolicy stężenie tlenków azotu w powietrzu średnio o ok. 50% w porównaniu z asfaltem.

Zielony transport

Żabka promuje ideę Smart City i wyciąga pomocną dłoń do kierowców aut elektrycznych, udostępniając im stację ładowania pojazdów. Użytkowanie samochodu ładowanego zieloną energią (z farmy wiatrowej Wierzcholas) emituje 3 razy mniej dwutlenku węgla niż jazda podobnym autem z silnikiem diesla. W sklepie udostępniono dwa punkty ładowania o mocy 3,7 kW; 7,4 kW; 11 kW; 22 kW prądem zmiennym (AC).

Sieć nie zapomina także o rowerzystach – przecież rower to najbardziej ekologicznym i zdrowy środek transportu! Znajdująca się obok sklepu stacja naprawy rowerów pozwoli szybko wyregulować hamulce i przerzutki, napompować koła, a także dokonać awaryjnych napraw.

Opracowano na podstawie Biuro Prasowe Żabka Polska

Redakcja GLOBEnergia