Cena katalogowa pompy ciepła może pomóc inwestorowi uszeregować urządzenia pod względem parametrów i ewentualnie określić, który producent ma droższe urządzenia. Cena katalogowa nie oznacza jednak ceny kompletnego systemu. Oprócz samego urządzenia, do kosztów należy doliczyć jeszcze połączenie pompy ciepła z instalacją, a także wykonanie tej usługi. Do kosztów gruntowej pompy ciepła należy jeszcze doliczyć wykonanie dolnego źródła, które może stanowić nawet około 50% kosztów systemu.

Cena katalogowa

Cena katalogowa podana przez producenta nie musi pokrywać się z ceną urządzenia dostępną u instalatora, który będzie podłączał wybraną pompę ciepła. O tym na jakiej zasadzie firmy wykonawcze sprzedają urządzenia, często decyduje polityka firmy oraz rodzaj współpracy nawiązanej z producentami. W związku z tym ceny u poszczególnych instalatorów mogą się od siebie różnić.

Czasami zdarza się, że w internecie można kupić pompy ciepła w niższej cenie, niż cena katalogowa podana przez producenta lub cena oferowana przez firmę instalacyjną. Nie warto jednak tego robić. Dlaczego? Sprawdź TUTAJ

Ceny pomp ciepła dostępne u instalatorów

O to na jakich zasadach instalatorzy sprzedają pompy ciepła zapytaliśmy zaprzyjaźnione firmy wykonawcze. Dowiedzieliśmy się o trzech popularnych praktykach stosowanych przez instalatorów.

Rabat od producenta

Firmy wykonawcze nawiązując współpracę z danym producentem pomp ciepła, mogą od niego wynegocjować szczególny rabat. W związku z tym, że rynek jest chłonny, a firmy wykonawcze starają się pozyskiwać jak najwięcej klientów, mogą się takim rabatem z klientem “podzielić”. Do ceny urządzeń firma dolicza jeszcze montaż i materiały konieczne do przyłączenia pompy.

Niższy VAT

Ceny katalogowe urządzeń to zwykle ceny netto. Do nich należy doliczyć jeszcze VAT, który w przypadku dołączenia do usługi montażu wynosi 8%. Jedną z praktyk, które stosują firmy wykonawcze jest sprzedaż urządzenia po cenie netto, traktując ją jakby była ceną brutto. Klient oszczędza tym samym 8% na urządzeniu. Oprócz tego musi doliczyć do ceny montaż i materiały eksploatacyjne.

Montaż w cenie urządzenia

Tak jak wcześniej wspomniano, ceny katalogowe urządzeń to zwykle ceny netto, do których klient musi doliczyć VAT. Popularną praktyką firm wykonawczych jest wykonanie montażu w cenie doliczanego VATu.

Według informacji, które otrzymaliśmy od zaprzyjaźnionej firmy wykonawczej, cena montażu pompy ciepła zwykle waha się od 1 000 zł do 2 000 zł, a cena materiałów eksploatacyjnych, takich jak kształtki, otuliny, rury, itp. około 3 000 zł.

W przypadku gruntowych pomp ciepła, konieczne jest doliczenie ceny wykonania dolnego źródła: wymiennika poziomego bądź odwiertów.

Redakcja GLOBEnergia