Centrum Stosowania OZE przy Akademii Prawosławnej w Vilémovie

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

odnawialne źródła energii w domu

Odnawialne Źródła Energii w dużej mierze przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego. Rezygnacja z paliw kopalnych na rzecz energii Słońca, wiatru wody czy biomasy powoduje zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Jako inwestorzy również zyskujemy na wykorzystaniu odnawialnych, czystych źródeł energii. Wokół powstaje wiele instalacji, zwiększa się liczba osób i firm zajmujących się tematyką alternatywnych źródeł energii. Część instalacji działa dobrze, inne jeszcze lepiej. Wśród dużych i tych mniejszych instalacji związanych z wykorzystaniem Odnawialnych Źródeł Energii na uwagę zasługuje obiekt w Vilémovie – czeskim mieście położonym w południowej części Moraw – Centrum Stosowania Odnawialnych Źródeł Energii.

 

Jako pierwsze, w budynku Akademii w Vilémovie zamontowano kolektory słoneczne o powierzchni 9 m2 wraz z 500-litrowym zbiornikiem. Podgrzana woda wykorzystywana jest na potrzeby kuchni. Już w pierwszym roku funkcjonowania montaż kolektorów do podgrzewania wody okazał się w pełni uzasadniony. W lecie układ zaspokaja potrzeby w stu procentach.

 

W kolejnych latach system był rozbudowywany. W pomieszczeniu technicznym w piwnicy zamontowano solarny centralny zbiornik o pojemności 1000 litrów. Pozwoliło to na wykorzystanie podgrzanej przez Słońce wody w łazienkach na terenie obiektu. Zbiornik ogrzewany jest przez 10 kolektorów o łącznej powierzchni 15 m2. Na co dzień, po południu osiąga się w zbiorniku temperaturę rzędu 550C. Układ działa bez zarzutu, w pełni automatycznie. Rocznie kolektory dostarczają około 15000 kWh energii.

 

Ciepło niezbędne do ogrzewania pomieszczeń Akademii uzyskiwane jest również z Odnawialnych Źródeł Energii. Przy dużej dostępności biomasy w okolicy zdecydowano się na montaż w obiekcie kotła na biomasę. Spalanym paliwem są pelety. Na potrzeby Centrum w zupełności wystarcza kocioł o mocy 25 kW. System jest mało skomplikowany i prosty w obsłudze.

 

Wykorzystywany przez organizację wiatrak położony jest 20 km od budynków Akademii. Urządzenie o mocy 100 kW produkuje rocznie około 120 MWh energii elektrycznej. Sprzedawana jest ona w całości po preferencyjnych cenach do sieci miejskiej. Uzyskany dochód zasila konto organizacji i wspiera jej działania. (...)

zobacz także:

Sekwestracja geologiczna dwutlenku węgla

Niemieckie doświadczenia z odnawialnymi źródłami energii

Bartosz Zieliński
AGH Katedra Surowców Energetycznych

Cały artykuł - GLOBEnergia 5/2010

2010 05
art str 1