Skąd zmiany?

Do tej pory cenę prądu, powołując się na ustawę, określało się w wysokości nie wyższej niż ceny i stawki opłat brutto stosowane w dniu 30 czerwca 2018 r., uwzględniając zmniejszenie stawek opłaty przejściowej. Zmiany wynikają z odrzucenia tego rozwiązania przez Komisję Europejską, która stwierdziła, że takie wsparcie jest zbyt duże, a średnie i duże firmy muszą zapłacić za prąd ceny rynkowe.

Nowela zakłada zamrożenie cen energii elektrycznej przez cały 2019 rok dla gospodarstw domowych, małych i średnich firm, szpitali oraz jednostek samorządowych. Nadal jednak nie wiadomo, co nastąpi w następnym roku.

Zamrożeniem cen nie są objęte średnie i duże przedsiębiorstwa. Ten sektor musi płacić za zużywany prąd ceny rynkowe.

Spodziewane podwyżki

Ceny energii elektrycznej będą dalej zamrożone dla gospodarstw domowych dlatego bezpośrednio nie odczujemy tej zmiany. Jednak firmy obciążone wyższymi rachunkami za prąd będą musiały zrekompensować tę zmianę podniesieniem cen wytwarzanych produktów i świadczonych usług.

Małe i średnie firmy mogą starać się wsparcie w formie pomocy de minimis,ale ta pomoc ma maksymalną granicę, która wynosi nie więcej niż 200 tys, euro w ciągu trzech lat obrotowych.
Większe firmy oraz te, które już skorzystały z tej pomocy, nie będą już mogły skorzystać z wsparcia. Nie bez znaczenia będzie, że droższy prąd będą miały m.in. sieci marketów, co z pewnością przeniesie się na wzrost ceny towarów w sklepach.

Źródło: Twitter

Redakcja GLOBEnergia