Ceny modułów PERC spadają i to bardzo szybko!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

farma fotowoltaiczna

Według najnowszych badań, we wszystkich segmentach rynku, koszty systemów PV spadają szybciej niż pierwotnie oczekiwano. Przyczynę tej tendencji przypisuje się gwałtownie spadającym cenom modułów. Oczekuje się, że koszty systemów przeznaczonych do domowych zastosowań, wykorzystujących moduły monokrystaliczne typu PERC spadną o 17% między 2020, a 2025 r.

Wpływ na farmy fotowoltaiczne

Rynek coraz częściej zdobywany jest przez bifacjalne moduły mono PERC. Głównym argumentem ich stosowania jest konkurencyjność cenowa w porównaniu do ich jednostronnych odpowiedników. Mimo większych wymagań powierzchniowych, te same projekty oferują oszczędności związane z produkcją, ze względu na mniejszą ilość komponentów.

A co z klientami indywidualnymi?

W całkowitych kosztach systemów do zastosowań domowych, ceny modułów są jednym z niewielu elementów, które mogą ulec obniżeniu. Dużo większe znaczenie zaczynają mieć koszty miękkie - pozyskiwania klientów, uzyskiwania pozwoleń i kontroli. W przypadku niektórych firm z branży PV, pozyskiwanie klientów może stanowić do 30% kosztu na 1 Wat nowego systemu.

Według WoodMac, miękkie koszty mogą stanowić barierę dla dalszego obniżania cen systemów. Spadki cen, jakie mają nastąpić między 2020, a 2025 r., w późniejszych latach nie będą już tak duże.

Obniżenie kosztów pozyskiwania klientów okazało się trudne do zrealizowania. Pojawiają się jednak optymistyczne głosy, mówiące o możliwości obniżenia stałych cen pozwoleń.

Wpływ koronawirusa

Wielu zastanawia się jak pandemia wpłynie na ceny przydomowych systemów PV. Według WoodMac, ceny domowych instalacji będą bardziej dotknięte niż inne segmenty rynku. Z kolei wpływ epidemii na projekty komercyjne może okazać się niewielki. Zmniejszony popyt sprawił, że producenci modułów obniżają marże, aby pozostać konkurencyjni.

Przewidywana cena za MW przed i po koronawirusem, źródło: Wood Mackenzie

WoodMac przewiduje, że cena za MW dla projektu o mocy 10 MW będzie prawie o 8% niższa niż szacunki przed koronawirusem.

Opracowano na podstawie pv-magazine

Zobacz również