Jak wynika z podanych przez PVInsights i EnergyTrend informacji, średnie ceny modułów fotowoltaicznych zawierają się w przedziale 0,27-0,37 USD/W.

Ceny modułów globalnie

Jeszcze w maju, zaledwie kilka dni po ogłoszeniu przez rząd chiński znacznego wycofania wsparcia dla fotowoltaiki, Bloomberg New Energy Finance (BNEF) odpowiedział raportem prognozującym, że globalne ceny modułów fotowoltaicznych spadną w tym roku o 34%. Szacowano wtedy, że moduły z monokrystalicznego krzemu będą kosztować tylko 0,24 USD za Wat przed końcem roku.

W drugiej połowie czerwca, PVInsights podał informację, że średnia cena modułów fotowoltaicznych multi-PERC wynosi średnio 0,37 USD/ Wat, a modułów mono-PERC po cenie 0,333 USD za Wat. Liczby te stanowią spadki od 0,3% do 2,1%.

Ceny modułów z perspektywy rynku tajwańskiego

PVInsights nie jest jedyną firmą zgłaszającą podobne sytuacje. Tajwański EnergyTrend raportuje również średnie ceny modułów w przedziale 0,259 USD/Wat do 0,377 USD/ Wat, w zależności od rodzaju modułu. Jednak EnergyTrend ukazuje te liczby jako wynik znacznie bardzie gwałtownego trendu, przewidując spadek cen o nawet 12,5%.

W Europie ceny też coraz niższe

Martin Schachinger z europejskiego pvXchange również zgłasza obniżone ceny, które są wynikiem sztucznie wywołanych wąskich gardeł spowodowanych regulacjami rynkowymi chociażby w USA i Europie. Wynikają z nich stagnacyjne ceny, a nadmiary modułów w magazynach nieuchronnie mogą spowodują spadek cen.

Co z cenami w USA?

Obecne ceny modułów fotowoltaicznych w USA są wyższe niż w pozostałych częściach globu, ponieważ na import modułów mają wpływ zarówno taryfy z sekcji 201, a produkty chińskie i tajwańskie podlegają cłom antydumpingowym i wyrównawczym nałożonym na ogniwa słoneczne i moduły.

Mimo tego, ceny modułów w Stanach Zjednoczonych również spadają. Leni John, szef zamówień w firmie deweloperskiej Strata Solar, szacuje, że ceny modułów w USA spadły w ciągu ostatnich dwóch miesięcy miesiąca o 5 – 10%. Dodaje, że większe spadki cen dotyczą produktów polikrystalicznych niż monokrystalicznych.

Jest to zgodne z poprzednią prognozą BNEF, ponieważ firma zwróciła uwagę na płynny charakter dostaw globalnych modułów i wysokie stany magazynowe w południowo-wschodniej Azji, Korei i na Tajwanie, które miały zaopatrywać rynek amerykański.

Jednak Leni John zauważa, że spadki cen modułów nie zrównoważyły w pełni wpływu taryf Sekcji 201, które, jak twierdzi, nadal mają wpływ na rynek.

Opracowano na podstawie PVInsights, pvmagazine.com i EnergyTrend

Redakcja GLOBEnergia