Ceny prądu – co z MSP i jak będzie wyglądać rok 2025?

Wiemy już, że ceny prądu dla gospodarstw domowych w drugim półroczu zostały zamrożone na wyższym poziomie, niż to miało miejsce w ciągu pierwszych sześciu miesięcy. Co z małymi i średnimi przedsiębiorstwami? Czy należy spodziewać się większych rachunków?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

W ramach ustawy o bonie energetycznym, która dla gospodarstw domowych wprowadza maksymalną cenę sprzedaży energii elektrycznej i świadczenia pieniężne dla najbardziej potrzebujących, zamrożona została również cena prądu dla MSP, jednostek samorządów terytorialnych i podmiotów użyteczności publicznej. Jaka jest stawka? I jak będą wyglądały ceny w przyszłym roku?

MSP: ceny po staremu

Ustawa o bonie energetycznym zamraża ceny energii elektrycznej dla biznesowych odbiorców uprawnionych na poziomie, który znamy już z pierwszej połowy roku: 693 zł/MWh netto bez akcyzy. Z takich stawek mogą korzystać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, podmioty użyteczności publicznej (jak szpitale i szkoły) oraz jednostki samorządu terytorialnego. Jeśli do kwoty doliczymy podatek VAT oraz akcyzę, stawka wzrasta do około 859 zł/MWh. 

Cena prądu dla MSP pozostaje więc niższa o około 12% niż w 2023 roku, kiedy w wyniku kryzysu energetycznego wynosiła 785 zł/MWh netto (bez VAT i akcyzy) oraz około 972 zł/MWh (po opodatkowaniu). Wiele niewielkich firm miało wówczas duże problemy z zapłaceniem rachunków, nie wszystkie zdołały doczekać niższych cen. 

Na razie zamrożone ceny (zarówno dla MSP, jak i dla gospodarstw domowych) obowiązywać będą do końca roku. Według obecnych przepisów, od 1 stycznia 2025 roku obowiązywać nas będą inne stawki, wynikające nie z kwoty podanej w ustawie, ale z odpowiednich taryf. Jednak czy na pewno? Czy jest szansa na przedłużenie obowiązywania niższych cen?

Zamrożenie cen w 2025?

Ministra klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, powiedziała w zeszłą środę (3 lipca) w TOK FM, że jej zdaniem wskazane jest przedłużenie osłony dla gospodarstw domowych, w zakresie cen prądu. 

Trwa szacowanie budżetu na przyszły rok. Wysyłając projekcję finansową do Ministra Finansów, uwzględniłam zabezpieczenie przedłużenia funkcjonowania ustawy. Uważam, że jeszcze w przyszłym roku dobrze byłoby utrzymać osłonę gospodarstw domowych” – powiedziała ministra, jak donosi serwis PAP Biznes. 

Nie jest więc wykluczone, że ceny energii dla gospodarstw domowych również w przyszłym roku będą niższe, niż wynika to z zatwierdzonych przez prezesa URE taryf. Paulina Hennig-Kloska nie wspomniała o cenie dla MSP. 

Stabilność czy ryzyko?

Koszty energii są ważnym elementem budżetu MSP. Już za pół roku, według obecnych przepisów, cena zostanie odmrożone i firmy będą musiały radzić sobie ze zwiększonymi kosztami. Jednym ze sposobów obniżania rachunków jest przejście na taryfy dynamiczne – można wówczas zużywać więcej energii wtedy, kiedy ceny są niższe i ograniczać pobór, kiedy są wysokie. Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy będą chcieli zdecydować się na to ryzyko i wybiorą stałe ceny za energię, która pozwoli w bardziej przewidywalny sposób planować budżet. 

W przypadku firm, które dysponują większym budżetem, alternatywnym sposobem na obniżanie cen energii może być inwestowanie w odnawialne źródła energii, co może przynieść nie tylko korzyści ekonomiczne, ale też ekologiczne. 

Źródło: Direct4Energy, PAP Biznes

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia