Chcemy oszczędzania energii, ale nie rezygnacji ze świątecznych iluminacji

Według najnowszych badań ponad 80 proc. ankietowanych Polaków postrzega bożonarodzeniowe iluminacje jako nieodłączny element tych wyjątkowych dni. Pomimo świadomości, że obecnie potrzebne są oszczędności energii elektrycznej, większość badanych nie chce, aby miasta rezygnowały z kolorowych światełek ze względu na rosnące koszty energii. Tak też się dzieje, kolejne miasta instalują iluminacje, ale w okrojonej wersji. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Świąteczne dekoracje, miasto

Firma badawcza Insight Lab przeprowadziła ankietę na próbie 1015 mieszkańców polskich miast z wykorzystaniem wywiadów CAWI. Jak się okazuje, tylko co dziesiąta osoba poparła rezygnację z oświetlenia świątecznego z związku z wysokimi cenami energii oraz trwającym kryzysem energetycznym. 85 proc. ankietowanych osób nie chce, by miasta rezygnowały ze świątecznych iluminacji. ¾ Polaków wskazuje, że świąteczne światełka są pozytywnym wyróżnikiem tego magicznego czasu.

Zdaniem respondentów największy wpływ na tworzenie szczególnej atmosfery mają iluminacje na budynkach i ulicach oraz choinki ustawione na głównych placach czy rynkach - tak uważa odpowiednio 50 proc. i 52 proc. badanych

wyjaśniają autorzy badań cytowani przez Polską Agencję prasową.

Co trzeci badany wskazał, że atmosferę świąteczną tworzy także muzyka puszczana w miejscach publicznych. 45 proc. Polaków popiera dekoracje nie wymagające doświetlania.

Miasta robią, co mogą. Stawiają na energooszczędne rozwiązania

Pomimo wysokich cen energii i kryzysu energetycznego miasta decydują się na świąteczne iluminacje, ale w ograniczonym zakresie. Wiele z nich w szczególności tych mniejszych miejscowości, całkowicie zrezygnowała z oświetlenia świątecznego oraz z organizacji np. Sylwestra miejskiego. Urząd Miasta Krakowa poinformował, że wkrótce na rynku głównym stanie świerk, który – tak jak w zeszłym roku – zostanie przystrojony ozdobami i światełkami nawiązującymi do wawelskich arrasów. Rozświetlenie największej choinki w mieście nastąpi 3 grudnia o godz. 17.15. Drzewko zostanie przystrojone 26 tysiącami energooszczędnych światełek i wzbogacone soplami imitującymi topnienie lodu. Choinka będzie także ozdobiona ponad tysiącem inkrustowanych baniek. Instalacja “pobiera mniej energii od domowego czajnika” - informuje UM.

Świąteczne iluminacje pojawią się w rynku w Legnicy już 6 grudnia pomimo trudnej sytuacji finansowej. Światełka będą jednak ograniczone ze względu na potrzebę zmniejszenia wydatków. Ma pojawić się choinka i kilka iluminacji, aby „nie rozczarować szczególnie najmłodszych mieszkańców”.

Źródło: PropertyNews.pl, krakow.pl, Legnica NaszeMiasto.pl.