Chcesz dotację Mój Prąd 5.0? Spiesz się! Większość budżetu już wykorzystana! Będzie rozszerzenie?

Od uruchomienia programu Mój Prąd 5.0 minęło dopiero 24 dni, a budżet jest już coraz bliższy wyczerpania. Jeśli chcesz złożyć wniosek, a jeszcze tego nie zrobiłeś/nie zrobiłaś - musisz się pospieszyć! Ile wniosków i na jaką kwotę do tej pory złożono?

Zdjęcie autora: Maria Niewitała-Rej

Maria Niewitała-Rej

Redaktor GLOBEnergia

Podziel się

Piąta edycja programu Mój Prąd została uruchomiona 22 kwietnia 2023 roku. Program wspiera przede wszystkim instalacje fotowoltaiczne w net-billingu, ale również dodatkowe komponenty. W Moim Prądzie 5.0 przewidziano następujące kwoty dofinansowań:

  • do mikroinstalacji PV o mocy 2-10 kW – do 7 tys. zł (6 tys. zł bez elementów towarzyszących)
  • do magazynu energii elektrycznej – do 16 tys. zł;
  • do systemu EMS / HEMS – do 3 tys. zł;
  • do kolektorów słonecznych – 3,5 tys. zł;
  • do magazynu ciepła – do 5 tys. zł lub
  • do pompy ciepła powietrze-powietrze – 4,4 tys. zł lub
  • do gruntowej pompy ciepła –  28,5 tys. zł lub 
  • do pompy ciepła powietrze-woda – 12,6 tys. zł lub
  • do pompy ciepła powietrze-woda z podwyższoną klasą energetyczną – 19,4 tys. zł.

Łącząc inwestycję w fotowoltaikę, magazyn energii, system zarządzania energią, gruntową pompę ciepła i kolektory słoneczne, w programie można otrzymać nawet 58 tys. zł. Na fotowoltaikę i powietrzną pompę ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej, czyli jedno z najbardziej efektywnych i popularnych połączeń OZE otrzymać 26,4 tys. zł. Dofinansowanie na poszczególne elementy nie może przekroczyć 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych.

Budżet programu Mój Prąd

Na piątą edycję Mojego Prądu przewidziano 100 mln zł, które pochodzą ze środków zobowiązania wieloletniego „OZE i efektywność energetyczna” a następnie są refundowane z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 ramach Osi priorytetowej I Zmniejszenie emisyjności gospodarki Działania 1.1 Wspieranie wytwarzania i dystrybucji energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. 100 mln zł w stosunku do środków w poprzednich edycjach, szczególnie przy rozszerzeniu finansowania o dodatkowe komponenty w tej edycji, nie wydaje się wystarczające. Jak szybko wyczerpuje się budżet?

10 tys. wniosków w trzy tygodnie

Jak wczoraj – 15.05.2023 r. poinformował Paweł Mirowski – Wiceprezes NFOŚiGW w wywiadzie w Poranku Siódma9 od 22.04.2023 r. czyli w nieco ponad 3 tygodnie do programu wpłynęło 10 tys. wniosków o wartości 81 mln zł.

Od 22.04.2023 r. ponad 10 tys. osób złożyło wnioski na ponad 81 mln zł

powiedział w Poranku Siódma9 Paweł Mirowski.

81 mln zł oznacza, że budżet został już wykorzystany w 81%. Do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpływa dziennie 450-500 wniosków. 

Warto dodać, że choć budżet wyczerpuje się szybko, wynika to głównie z faktu, że jest niski. 500 wniosków składanych dziennie to właściwie standard w programie Czyste Powietrze, który wspiera termomodernizację w Polsce.

Czyste Powietrze - liczba złożonych wniosków
Czyste Powietrze - liczba złożonych wniosków, źródło: twitter

Mój Prąd 5.0 – czy budżet zostanie zwiększony?

Wiceminister Klimatu Ireneusz Zyska inaugurując program podczas Szczytu Klimatycznego online TOGETAIR zapowiedział dodatkowy bonus w postaci 400 mln zł, gdy budżet się wyczerpie. Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie programem możemy tylko mieć nadzieję, że faktycznie zostanie zwiększony. 

Również nasza Redakcja dowiedziała się nieoficjalnie, że z dużą dozą pewności budżet programu Mój Prąd zostanie zwiększony. Dowiedz się więcej na ten temat!

Zdjęcie autora: Maria Niewitała-Rej

Maria Niewitała-Rej

Redaktor GLOBEnergia