Wiele osób zadaje sobie pytanie: Jak i czy mogę, jako właściciel systemu fotowoltaicznego, dzielić się energią ze swoim sąsiadem?
Monachijski start-up Pionierkraft opracował prototyp technologii, która umożliwia dzielenie się energią.

Na czym polega system dzielenia się energią?

System fotowoltaicznej wymiany energii (PVESS) służy do automatycznego sterowania i tytułowego “dzielenia” energii elektrycznej pochodzącej z modułów fotowoltaicznych. Rysunek poniżej pokazuje system współdzielenia energii, w którym wszystkie domy są podłączone do systemu, który z pomocą sterowania kieruje rozdziałem energii elektrycznej.

Źródło: Ibn Tofail University, Morocco

Warunkiem jest by przynajmniej dwa domy były podłączone do sieci. Panele fotowoltaiczne są połączone do domów za pomocą matrycy przełączającej. Matryca ta jest ściśle kontrolowana pokrywając zapotrzebowanie na energię każdego z podłączonych domów. Schemat podłączenia przedstawiono poniżej.

Źródło: Ibn Tofail University, Morocco

System funkcjonuje od kwietnia tego roku w domu, w którym mieszkają dwie rodziny, w miejscowości Seeg w Allgäu. Od kwietnia operator systemu fotowoltaicznego zaopatruje najemców na piętrze w energię słoneczną.

System działa stabilnie i właśnie ta cecha jest decydującym krokiem w kierunku produkcji seryjnej –  twierdzą członkowie Pionierkraft.

Moc modułów fotowoltaicznych zainstalowanych na dachu to 10 kW.

Przebieg prac

Opracowanie tego prototypu zajęło start-upowi trzy lata. Sama instalacja – nieporównywalnie krócej, bo 4 godziny. Instalacja polegała na podłączeniu systemu fotowoltaicznego, jego właściwe skonfigurowanie oraz testy. Od tego momentu system jest monitorowany zdalnie – z centrali firmy w Monachium.

Co sądzą członkowie Pionierkraft o swoim projekcie?

Członkowie projektu, nie kryją podekscytowania!

Gdy po latach prac w laboratorium opuszcza go całkowicie nowa technologia i jest używana po raz pierwszy w warunkach środowiskowych, jest to oczywiście bardzo ekscytujące – powiedział Andreas Eberhardt

Członkowie Pionierkraft twierdzą, że zdobyte doświadczenie pomogło zrealizować założenia techniczne i ekonomiczne. Zostały one zweryfikowane podczas pracy poza laboratorium. Interakcja technologii z równoległym systemem zasilania również okazała się bezproblemowa. Optymalizacja sprzętu polegała na pobieraniu danych w czasie rzeczywistym. Testy w terenie pozwoliły zdobyć doświadczenie w kwestii nadchodzącej certyfikacji i zastosowania systemu na szerszą skalę.

Gdzie może powstać kolejna instalacja?

Lokalny operator sieci Elektrizitätswerke Reutte (EOG) znacząco zaangażował się w projekt. Wspierał instalację w Seeg zapewniając zgodność ze standardami i warunkami technicznymi. Kolejny projekt planowany jest w Tyrolu we współpracy z EWR.

Opracowano na podstawie pv-magazine.de

Redakcja GLOBEnergia