Na przestrzeni ostatnich miesięcy NFOŚiGW stara się o zwiększenie zaangażowania gmin w programie Czyste Powietrze. Pomimo uruchomienia programu 18 września 2018 roku, nie wszystkie gminy dołączyły do programu. Obecnie ta liczba zbliża się do 2 tys. Przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska przekonują, że aktywne uczestnictwo gmin w programie jest kluczowe dla rozwiązania problemu smogu. Z ostatniej szansy na zgłoszenia gmin do programu Czyste Powietrze (termin minął 15 września 2021 roku), skorzystało 108 gmin. W efekcie punkty obsługi beneficjenta zostaną uruchomione w ponad 80 proc. gmin. Do dziś (30 września 2021 roku) można podpisywać stosowne porozumienia z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Liderem Chełmno

Liderem rankingu za drugi kwartał 2021 roku jest Chełmno z woj. kujawsko-pomorskiego. Spośród 50 najbardziej aktywnych gmin aż 27 pochodzi z woj. śląskiego (w pierwszej dziesiątce aż 3 z powiatu rybnickiego i 2 z wodzisławskiego), a 13 z woj. kujawsko-pomorskiego.

Tabela: PAS

Przykładowo popularny Rybnik znajduje się na miejscu 23. – Widać, że świadomość problemu smogu, o jakiej mówi się w Rybniku od lat, przekłada się na aktywność mieszkańców w wymianie kotłów, również poza granicami miasta. To szczególnie istotne, ponieważ Śląsk jest regionem, w którym uchwała antysmogowa wprowadzająca zakaz użytkowania „kopciuchów” zacznie obowiązywać już za niecałe 100 dni – zauważa lider Polskiego Alarmu Smogowego, Andrzej Guła.

Są też nieaktywne gminy

Ani jednego wniosku nie złożyli mieszkańcy aż 31 gmin, w tym m.in. Duszniki Zdrój, Hel, Łeba, Mielno i Karpacz. Również miasta wojewódzkie nie mają się czym pochwalić: Białystok – 101 wniosków, Wrocław – 85, Warszawa – 72, Katowice – 66.

Na pierwszych 50 miejscach rankingu nie ma gmin z Małopolski i Mazowsza, mimo, że w tych województwach już od 1 stycznia 2023 roki zacznie obowiązywać zakaz użytkowania „kopciuchów”, czyli najbardziej emisyjnych kotłów na węgiel i drewno – czytamy w komunikacie.

– Nasz ranking pokazuje, że wymiana kotłów idzie szybciej w tych miejscowościach, gdzie gminy aktywnie zachęcają mieszkańców do skorzystania z programu. Przykładem jest przywołany już Rybnik, w którym od początku funkcjonowania programu złożono aż ponad 3 tys. wniosków – to najwięcej w całym programie – dodaje Guła.

Opublikowany ranking za drugi kwartał 2021 roku będzie brany pod uwagę przy pierwszym, rocznym podsumowaniu (od 1 kwietnia 2021 roku do 31 marca 2022 roku). Najaktywniejsze gminy w programie Czyste Powietrze otrzymają bonusy finansowe od NFOŚiGW o łącznej wartości 16 milionów złotych.

Źródło: NFOŚiGW/PAS

Redakcja GLOBEnergia