Czy można jeszcze inaczej wykorzystać symbolikę i wizerunek tego bambusowego niedźwiedzia?

Okazuje się, że tak… na dość nietypowy ale bardzo efektowny pomysł wpadli chińscy inżynierowie, którzy postanowili wybudować instalację fotowoltaiczną, która z lotu ptaka układa się właśnie w wizerunek Pandy wielkiej. Przez zachodnie media została nazwana najsłodszą instalacją fotowoltaiczną na świecie.

Instalacja w kształcie uwielbianego przez Chińczyków zwierzęcia została wybudowana w Datong.

Właścicielem farmy jest China Merchants New Energy Group.

panda, green energy

Źródło: Panda Green Energy Group Limited

Farma została zakończona z końcem czerwca bieżącego roku i jest już podłączona do sieci. Docelowo, jej moc zaprojektowano na 100 MW, ale na razie do sieci podłączono 50 MW.

Budowa tej instalacji rozpoczęła się 20 listopada 2016 roku.  Według założeń będzie pracować przez 25 lat. Jej zadaniem jest dostarczyć 3,2 mld kWh energii elektrycznej. Oszczędności w emisji, jakie odczuje środowisko naturalne szacuje się na 2,74 miliona ton dwutlenku węgla.

Elektrownia w kształcie pandy jest projektem wspieranym przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). Ma ona za zadanie zaangażować młodych ludzi w ideę zrównoważonego rozwoju. UNDP zajmuje się najtrudniejszymi wyzwaniami rozwojowymi i projektowymi na świecie i stara się znaleźć najlepsze rozwiązania dla tych wyzwań. Każde kolejne wyzwanie przyjmuje jako platformę doświadczalną, będącą drogą do innowacyjnych rozwiązań.

„Projektowanie elektrowni w kształcie pandy może zainspirować młodych ludzi i zainteresować ich wykorzystaniem energii słonecznej” – powiedział prezes firmy Panda Green Energy, Li Yuan.

Jedna panda to za mało!

Powstała pod koniec czerwca elektrownia wydaje się być jedynie początkiem dużego projektu, który zakłada wybudowanie większej liczby takich systemów. Młodzi kandydaci z Chin będą rekrutowani do udziału w specjalnych obozach letnich. Podczas takich obozów będą uświadamiani i edukowani w temacie zielonej energii i zrównoważonego rozwoju.

W planach jest wybudowanie takich systemów również na Fidżi i na Filipinach. W ciągu najbliższych pięciu lat ma ich powstać docelowo 100. Druga elektrownia-panda powstanie prawdopodobnie jeszcze w tym roku.

Źródło informacji i grafik: Panda Green Energy Group Limited

Redakcja GLOBEnergia