Chińczycy zbudują w Polsce fabrykę ogniw Li-Ion

Zdjęcie autora: Maciej Janiszkiewicz

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia

Chińczycy postawią fabrykę ogniw Li-Ion w Polsce

Chińczycy są jednym z liderów, jeżeli chodzi o o produkcję ogniw Li-Ion. Ich koncerny coraz częściej inwestują w fabryki w Polsce. Kilka dni temu do opinii publicznej dotarła informacja, mówiąca że chiński producent otworzy fabrykę ogniw samochodowych... w naszym kraju.

Fabryka powstanie w Godzikowicach na Śląsku. Projekt, w którym inwestorowi asystowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu, wart jest 45 mln dolarów. Jego budowa zostanie ukończona już w 2020 roku.

Właścicielem fabryki będzie chiński koncern Guotai-Huarong. Logo firmy nie jest powszechnie kojarzone nad Wisłą. Mimo to, koncern jest jednym z największych na świecie producentów elektrolitu (wkładu) do ogniw Li-Ion.

Inwestycja z Chin świetnie wpisuje się w rządowy program rozwoju elektromobilności. Zakłada on aż milion samochodów elektrycznych poruszających się po polskich drogach do 2025 roku. Jak powiedział Krzysztof Senger, wiceprezes PAIH: "Projekt fabryki w Godzikowicach chińskiego inwestora Zhangjiagang Guotai-Huarong New Chemical Materials (GTHR), jest elementem strategii wspierania rozwoju przemysłu elektromobilności w naszym kraju. Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że takie inwestycje powstają w Polsce, która staje się jednym z najważniejszych uczestników w tej branży na świecie". Jednocześnie dodał, że działania tego typu mogą spopularyzować na naszych drogach samochody elektryczne, co przełoży się na poprawę jakości powietrza.

Znalezione obrazy dla zapytania Li-ion

Jeżeli w polskim programie elektromobilności problemem byłyby jedynie ogniwa, to inwestycja Guotai-Huarong rozwiązałaby go całkowicie. Okazuje się, że filia w Godzikowicach będzie w stanie wyprodukować aż milion wkładów do samochodów elektrycznych rocznie. Ten spektakularny wynik osiągnie przy niskim zatrudnieniu. Początkowo będzie to zaledwie 60 osób, docelowo kadra ma być rozbudowana do setki pracowników.

Okazuje się, że filia Guotai-Huarong w Godzikowicach nie jest jedynym projektem prowadzonym przez PAIH. Obecnie Polska Agencja Inwestycji i Handlu odpowiada za 14 projektów z zakresu elektromobilności, których łączna wartość została wyceniona na 2,87 mld euro. Ich uruchomienie może utworzyć nawet 4,4 tysiąca miejsc pracy. Większość inwestorów z zakresu elektromobilności w Polsce to kraje azjatyckie.

Źródło: businessinsider.com.pl

Zobacz również