W Chinach ruszy fabryka perowskitów

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

pwroskity, ogniwa perowskitowe, fotowoltaika

Inwestor przekonuje, że główną misją jest stworzenie nowych możliwości dla fotowoltaiki, aby osiągnęła znaczący parytet poprzez rozwój wysokoefektywnych, tanich i stabilnych technologii fotowoltaicznych. Projekt budowy zakładu będzie realizowany w dwóch etapach. W pierwszym powstanie próbna linia umożliwiająca produkcję w technologii druku modułów perowskitowych o łącznej mocy 200 MW. Po sprawdzeniu opłacalności, inwestor chce zwiększyć zdolności produkcyjne do 10 GW, aby odpowiedzieć natychmiastowo na zapotrzebowanie rynkowe. Wonder Solar szacuje, że w pełni ukończona linia produkcyjna o mocy 10 GW wygeneruje roczny przychód na poziomie w wysokości około 1,5 mld dolarów i stworzy nowe miejsca pracy dla ponad 500 osób.

Chińska firma posiada kluczowe patenty technologiczne na drukowane mezoskopowe ogniwo perowskitowe. Zbudowała największy na świecie perowskitowy moduł fotowoltaicznych o powierzchni 3600 centymetrów kw., a także zrealizowała pierwszy na świecie projekt demonstracyjny o mocy 10 kW, który powstał na powierzchni 110 metrów kw. Firma przekonuje, że jest międzynarodowym liderem w rozwoju ogniw perowskitowych.

Polska także dołączyła do perowskitowego wyścigu

Coraz więcej firmy na całym świecie, w tym z Polski, ścigają się w rozwoju perowskitowych ogniw fotowoltaicznych, ponieważ technologia ta oferuje wyższą wydajność konwersji, niższy koszt. W maju 2021 roku polska firma Saule Technologies otworzyła dziś oficjalnie pilotażową linię produkcyjną perowskitów we Wrocławiu.

- Mija niemal 6 lat od kiedy z pomocą finansową Hideo Sawada, japońskiego inwestora i jego firmy HIS,rozpoczęliśmy projekt, którego celem było postawienie linii produkcyjnej perowskitów. Jestem szczęśliwa i dumna, że wieloletni etap badań, testów i wytężonej pracy dziś wchodzi w fazę realizacji. Wierzę, że perowskitowe ogniwa słoneczne pomogą zmienić świat na lepsze. To nadzieja na tanią zieloną energię dla każdego i transformację energetyczną każdej rzeczy, która potrzebuje energii - mówiła wówczas Olga Malinkiewicz, Chief Technology Officer i założycielka Saule Technologies.

Fabryka perowskitów Saule Technologies zajmuje powierzchnię ok. 5 tys. m2. Obecnie we Wrocławiu znajduje się pierwsza linia produkcyjna, która jest przeniesieniem całości procesów laboratoryjnych z ich jednoczesnym zautomatyzowaniem. Są tam wytwarzane fotowoltaiczne moduły perowskitowe do zastosowań w urządzeniach IoT. Równolegle trwają już prace nad projektem wysoko wydajnej linii przemysłowej, o wydajności do 100 MW.

Jednym z najbardziej oczywistych obszarów zastosowań ogniw perowskitowych jest fotowoltaika nabudynkowa: BIPV (building integrated photovoltaics), czyli ogniwa zintegrowane z fasadą na nowo budowanych budynkach, oraz BAPV (building attached photovoltaics), czyli instalacje fotowoltaiczne montowane na fasadach już istniejących budynków.

Firmy muszą pokonać wiele barier

Istnieją jednak istotne bariery dla komercjalizacji ogniw perowskitowych. Na przykład materiały perowskitowe są generalnie nietrwałe i mogą zawierać toksyczne metale, takie jak ołów. Ponadto, osadzanie jednolitej warstwy materiału perowskitowego na dużej powierzchni jest trudnym zadaniem pod względem efektywności. Obecnie niektórzy producenci ogniw, którzy są zainteresowani tą technologią, przyjęli konstrukcję ogniwa tandemowego, które składa się z warstwy materiału perowskitowego nałożonej na inną warstwę materiału aktywnego (zazwyczaj krzemową).

Źródło: Energy Trend/Saule Technologies

Zobacz również