Chiny mocno inwestują w OZE

Według ostatniego raportu IEFFA, rok 2017 okazał się świetnym okresem dla odnawialnych źródeł energii w Chinach.

W ubiegłym roku zainstalowano tam ponad 50GW mocy w samej fotowoltaice. To duży wzrost względem 2016, gdzie pojawiło się „tylko” 34,5GW tych instalacji. W ten sposób Chiny przekroczyły 120 GW, co daje im udział niemal 50% w światowej, fotowoltaicznej generacji.

Pod względem wytwarzania, Chiny wypuściły na światowe rynki ponad 60% paneli fotowoltaicznych. W praktyce oznacza to, że więcej niż co drugi zainstalowany moduł pochodzi od tego producenta. Co ciekawe, ich produkty nie konkurują już wyłącznie niską ceną – według IEFFA, 7 z 10 najlepszych marek modułów fotowoltaicznych w USA ma chińskie pochodzenie.

Chińczycy świetnie radzą sobie też na polu magazynowania energii. Według Bloomberg New Energy Finance, wyprodukują oni do 2020 roku magazyny o łącznej pojemności 121 Gigawatogodzin. Podobnie jak w fotowoltaice, w tej branży też nie mają konkurencji. Nawet produkcja Tesla Gigafactory została przyćmiona przez chińskiego producenta – CATL – który do 2020 wytworzy ponad 40% więcej baterii niż firma Elona Muska. Jednocześnie bardzo prawdopodobne jest, że w najbliższych latach branża przyśpieszy. Tamtejszy rząd planuje dotować wszelkie formy magazynowania energii, których obecność ma poprawić wydajność ekonomiczną OZE. W 2018 powstanie wiele magazynów o dużej mocy, opartych zarówno na zbiornikach ciśnieniowych, urządzeniach magnetycznych, jak i nowatorskich technologiach.

Kolejnym punktem inwestycji w OZE jest elektromobilność. W tej materii najbardziej rozpoznawalną marką świata pozostaje Tesla. W najbliższym czasie prawdopodobnie utrzyma ona swoją pozycję, jednak największy chiński producent BYD, wygrał na innym polu. Od jakiegoś czasu wytwarza on sprawne ciężarówki elektryczne i bardzo prawdopodobne, że samochody ciężarowe Tesli przegrają z nim konkurencję. Dodatkowo firma skupia się na elektrycznych autobusach, których jest już ponad 27 tysięcy na całym świecie. Obroty firmy wzrosły o ponad 60% w 2016 i 50% w 2017. Tak świetne wyniki zapewniane są zarówno poprzez niskie koszty produkcji, jak i wysokie subsydia. Jej fabryki znajdują się na całym świecie, a w samym 2017 otworzono filie na Węgrzech oraz rozbudowano te w Brazylii, Francji, Indiach i Japonii.

Źródło: IEEFA

Redakcja GLOBEnergia