Według Asia Europe Clean Energy Advisory (AECEA) może to oznaczać, że w tym roku w kraju zostanie zainstalowane 38–42 GW.

Najniższa oferta wyniosła 0,2795 RMB / kWh, nieco powyżej 0,04 USD.

Na czym polega nowy system taryf gwarantowanych?

Taryfa gwarantowana to cena, ustalona na podstawie odpowiednich przepisów, jaka jest płacona dostawcom energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł. Stanowią one dla producentów swoiste kontrakty długoterminowe. Wiadomo bowiem, przez jaki okres cena pozostanie niezmienna.

Nowy system wsparcia był długo oczekiwany przez branżę. Zastępuje on stary schemat, który został nagle wstrzymany w maju ubiegłego roku, tak zwany 531 New Deal.

Ze względu na wstrzymanie wsparcia, szacunki rozwoju rynku fotowoltaicznego w Chinach na rok 2019 nie były optymistyczne. System wsparcia, który wypracowano to ogromna szansa na poprawę oczekiwanych statystyk. Przyrost nowych mocy w fotowoltaice w pierwszym kwartale 2019 spadł o 46% rok do roku.

Nowa taryfa w liczbach

AECEA stwierdziła, że na rynku było aż 4 338 projektów fotowoltaicznych, poszukujących taryf gwarantowanych, które miały być podłączone do sieci do 31 grudnia 2019 r. Ich łączna moc to 24,55 GW. Od momentu uruchomienia nowej taryfy gwarantowanej, sytuacja się mocno zmieniła.
Zakończonych zostało 3921 projektów, o łącznej mocy 22,78 GW. To oznacza, że nadal na rynku pozostaje około 417 projektów o mocy około 1,77 GW.

Z nowej taryfy skorzystało już 366 projektów naziemnych, o skali przemysłowej. Ich łączna moc to 18,12 GW. Stanowi to większość (79,5%) projektów.

W segmencie najmniejszych instalacji, w sumie przyjęto 3 082 projekty, dotyczące indywidualnych systemów o łącznej mocy 4,10 GW. Stanowiły one 18% całości.

Najmniejszy udział (2,5%) przeznaczono na projekty generacji rozproszonej (DG), które wyniosły 473 o łącznej mocy 0,56 GW.

W ujęciu regionalnym, region autonomiczny prowincji Gansu i Xinjiang, został pozbawiony możliwości wzięcia udziału w systemie wsparcia, ze względu na utrzymujące się problemy z ograniczaniem sieci.

Prowincja Guizhou okazała się najbardziej produktywnych obszarem, zdobywając ponad 3,6 GW projektów, a tuż za nią prowincja Shaanxi z ponad 3GW. Według AECEA w sumie aż 13 prowincji otrzymało wsparcie dla projektów o łącznych mocach 1 GW.

Źródło: odnawialne-firmy.pl, pv-tech.org

Redakcja GLOBEnergia