Chiny są jedną z największych gospodarek świata. Aby odnawialne źródła energii odgrywały dużą rolę w bilansie energetycznym kraju, konieczne jest ograniczanie ich ingerencji w otoczenie, czyste metody produkcji urządzeń i zrównoważone eksploatowanie oraz recykling. 

 
Premier Li Keqiang zauważył w swoim sprawozdaniu, podczas Narodowego Kongresu Ludowego, że Chiny uruchomią specjalne instrumenty do rozwoju energetyki odnawialnej: energetyki wiatrowej, fotowoltaicznej, z biomasy, a wszystko po to by jeszcze dynamiczniej działać na rzecz czystej energii. 
 
Energetyka wiatrowa będzie w Chinach coraz droższa,  ze względu na to, że są one największym na świcie producentem energii elektrycznej z wiatru. Rozwój tego sektora energetyki jest więc wystarczający.  Nie oznacza to jednak, że Chiny odchodzą od energetyki wiatrowej – wręcz przeciwnie, oprócz planowanych inwestycji w kraju, planują rozszerzyć swoje działania na Europę. 
W 2014 roku, w Chinach zostało zainstalowanych ponad 23 gigawatów  nowych mocy  w energetyce wiatrowej. Dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej w Chinach rozpoczął się od poziomu bliskiemu zera około 10 lat temu po wprowadzeniu prawa energetycznego na początku roku 2006. 
 
Sawyer, który jest znawcą kwestii energetycznych w Chinach mówi, że chiński rząd rzeczywiście robi dużo więcej niż większość krajów zachodnich. Aby osiągnąć swój ambitny cel, Chiny będą musiały wykorzystać wiedzę i doświadczenie innych krajów  w dziedzinie polityki, technologii i łańcuchów dostaw. 
W odniesieniu do strony technicznej, współpraca z Danią, USA i Hiszpanią może pomóc Chinom, zrozumieć, jak zarządzać, jaki rodzaj systemu zarządzania jest najlepszy i jaki rodzaj technologii jest wymagany. 
 
Sawyer zauważa, że początkowo Chiny stawiały na ilość, a nie na jakość.  Zmiana takiego sposobu myślenia jest istotna dla chińskich firm, które debiutują na rynku europejskim. 
Oprócz poprawy jakości  inwestycji w energię wiatrową w Chinach, chińskie firmy zaczynają także inwestować w energetykę wiatrową w Europie. Chiny Nuclear Power Corporation w grudniu kupił 80% udziałów w trzech farmach wiatrowych EDF Energy. Jest to pierwsza inwestycja chińskiej firmy w odnawialne źródła energii w Wielkiej Brytanii. EDF zachowa 20 % udziałów w aktywach i mówi, że będzie korzystać z wpływów na finansowanie kolejnych projektów odnawialnych w Wielkiej Brytanii. EDF ujawniło również, że jest bliskie wyrażenia zgody na umowę z chińskim gigantem w sprawie sprzedaży akcji w kolejnych inwestycjach.
 
Źródło: europe.chinadaily.com