Wzrost zapotrzebowania na komponenty fotowoltaiczne i planowane przyrosty nowych mocy skutkują tym, że firmy fotowoltaiczne muszą pokryć zapotrzebowanie na komponenty.

 
 
Aby sprostać wyzwaniu – budowane są kolejne fabryki – zarówno modułów, jak i ogniw. Na początku lutego o nowych inwestycjach poinformowała firma Canadian Solar – członek SMSL – Silicon Module Super League oraz Longi – największy producent monokryształów krzemu. 
 
 
Potentat fotowoltaiczny – Canadian Solar poinformował, że zabezpieczył 70 mln dolarów na kredyty i  inwestycje kapitałowe z International Finance Corporation, które będą wsparciem dla budowy linii montażowej dla modułów w Wietnamie (zdolność produkcyjna linii ma osiągnąć 300 MW rocznie). 
 
Firma Canadian Solar zapowiadała wcześniej, że w 2016 roku ma zamiar przeznaczyć około 401 mln dolarów na inwestycje zwiększające zdolności produkcyjne ogniw i modułów. Zapowiadała, że będzie lokalizować nowe zakłady w wielu krajach – pomijając 300 MW w Wietnamie, co właśnie potwierdzono, mają jeszcze zostać postawione fabryki w Indonezji (30MW), 300 MW w Brazylii, 400 MW w Azji Południowo- Wschodniej. 
 
Kolejnym producentem mówiącym o swoich nowych inwestycjach jest Longi – największy producentów monokryształów krzemu w Chinach. 
Firma ta ogłosiła w tym tygodniu, że zainwestowano 456 milionów dolarów w nowy zakład produkcyjny sztabek i płytek krzemowych w Yinchuan, stolicy prowincji Ningxia w Chinach. Pierwsze prace już ruszają, a termin zakończenia przewidziano za 18 miesięcy. Fabryka ma korzystać z najnowocześniejszego sprzętu – lasery, płyty diamentowe. Planowana wydajność fabryki to 3 GW. Longi obecnie oferuje całkowitą wydajność około 4,5 GW (komponenty monokrystaliczne). Plany firmy to osiągnąć zdolność produkcyjną do 12 GW do 2017 roku.
 
W przypadku modułów, Longi werbuje swoją spółkę zależną, Lerri Solar, jako platforma do produkcji modułów. Pod koniec 2015 roku, Lerri miał ponad 2 GW mocy produkcyjnych jeśli mowa o modułach fotowoltaicznych. Szacuje się, że wzrośnie ona do 5 GW pod koniec 2016 roku i do 6,5 GW w 2017 roku. 
 
Źródło: PV-tech.org, PV-magazine.com