Chiny zmienią model finansowania OZE

Zdjęcie autora: Maciej Janiszkiewicz

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia
zasilanie fotowoltaika

Chiny zmienią model finansowania OZE

Chiny słyną z gigantycznych inwestycji w sektorze OZE. W większości są one rezultatem autorytarnej polityką tamtejszego rządu, który na wiele sposobów wspiera branżę. Takim rozwiązaniem są m.in. taryfy gwarantowane. Producenci odnawialnej energii mają prawo do dopłat uzależnionych od ilości elektryczności oddanej do sieci.

Tymczasem wygląda na to, że mogą one w najbliższym czasie całkowicie zniknąć. Już w czerwcu tego roku dopłaty do fotowoltaiki zostały mocno uszczuplone, a ilość planowanych farm PV zmniejszona niemal o połowę.

Niedawno tamtejsze ministerstwo energetyki przekazało informacje, mówiącą o zmianie modelu finansowania OZE. Głównym celem dopłat było uczynienie z odnawialnych źródeł energii technologii, która będzie mogła rywalizować cenowo z paliwami kopalnymi. Nowa polityka ma wspierać generację przy udziale OZE przede wszystkim tam, gdzie jest ona uzasadniona ekonomicznie.

Image result for photovoltaics

Jednocześnie "ciężar" tworzenia instalacji OZE zostanie przeniesiony na poszczególne prowincje kraju. Otrzymają one szereg uprawnień w tej kwestii, będą nawet mogły nawet wprowadzać własne subsydia. Dzięki temu każdy region Chin będzie mógł samodzielnie zdecydować, czy w swoim miksie energetycznym chce mieć odnawialne źródła energii, czy też nie.

Ponadto zniknie obecny model odbioru energii elektrycznej przez państwo. Zamiast niego, producenci będą zmuszeni samotnie dotrzeć do konsumentów.

Jednocześnie zostaną zwiększone wydatki na "adaptację" OZE do nowych warunków. W praktyce oznacza to większą pulę pieniędzy na badania technologii z zakresu zielonej energetyki. Szczególnie ważni będą tutaj producenci, którzy będą wspierani odpowiednią polityką. Przykład? Już w obecnym momencie wiadomo, że dojdzie do konsultacji taryf antydumpingowych pomiędzy chińskim rządem a Białym Domem.

Choć logika działania tamtejszego rządu może wydawać się słuszna, najprawdopodobniej obecny rok okaże się słabym okresem dla chińskiego OZE. Według analityków, dopiero w 2025 roku nastąpi w Chinach zrównanie cen generacji przy użyciu paliw kopalnych i odnawialnych źródeł energii.

Cała operacja ma zakończyć się stworzeniem wolnego rynku energetycznego, który będzie łączyć w sobie zalety wykorzystania wszystkich technologii generacji energii.

Źródło: cleantechnica.com, pv-tech.org

Zobacz również