Metod na chłodzenie obiektu jest kilka. My skupimy się na pompach ciepła i na ich możliwości chłodzenia. O różnicach w kosztach chłodzenia aktywnego i pasywnego opowiada mgr inż. Marek Bosiacki, Doradca Techniczny Techniki Systemowej firmy Stiebel Eltron.


Pompy ciepła z funkcją chłodzenia są droższe od pomp, które takiej funkcji nie posiadają. Jest to efektem tego, że pompy z chłodzeniem wyposażone są w dodatkowe elementy: wymienniki płytowe i zawory przełączające w pompach solanka/woda, zawory 4-2-drogowe w pompach powietrze/woda.

Najtańszym sposobem chłodzenia budynku pompą ciepła jest chłodzenie pasywne – pracuje tylko pompa obiegowa oraz regulator. Jest ono kilkukrotnie niższe od kosztów chłodzenia przy wykorzystaniu tradycyjnych klimatyzatorów. Dla domku jednorodzinnego o powierzchni 130 – 150m² roczny koszt chłodzenia pomieszczeń przy użyciu klimatyzatora będzie wynosił ca. 1200 – 1500 zł a pompą ciepłą ok. 50 – 100 zł. Należy jednak pamiętać, że w systemie chłodzenia pasywnego, w okresie całego sezonu letniego, możemy nie zapewnić tak niskich temperatur wewnątrz budynku jak w systemach klimatyzacji.

Drugim sposobem chłodzenia z wykorzystaniem pomp ciepła jest tzw. chłodzenie aktywne –w tym przypadku sprężarka pompy ciepła pracuje, a obieg w obwodzie pompy ciepła zostaje odwrócony. Ten sposób chłodzenia budynku jest równie efektywny jak system standardowej klimatyzacji i jest przy tym tańszy w eksploatacji. Przy pompie solanka/woda roczny koszt chłodzenia aktywnego w/w budynku będzie wynosił ca. 700 – 900 zł a w przypadku pompy powietrze/woda koszt chłodzenia będzie zbliżony do kosztów chłodzenia z użyciem systemu klimatyzatorów. Należy jednak pamiętać, że globalny koszt chłodzenia pompami ciepła będzie jeszcze korzystniejszy, jeżeli pod uwagę weźmiemy fakt, iż do chłodzenia budynku wykorzystamy tą samą instalację, którą w zimie ogrzewamy budynek. Odchodzi więc nam koszt instalacji dodatkowych urządzeń służących do chłodzenia.

Chłodzenie pompami ciepła jest efektywnym i ekonomicznym sposobem chłodzenia budynków. Koszty eksploatacji mogą być nawet 15-krotnie niższe (chłodzenie pasywne) od standardowych układów chłodzenia. Do chłodzenia pomieszczeń wykorzystujemy tą samą instalację, którą zimą ogrzewamy budynek. Oszczędzamy więc dodatkowe pieniążki oraz nie „psujemy” wystroju wnętrz, jak i elewacji zewnętrznej budynku montując dodatkowe elementy i urządzenia.

marek-bosiacki

mgr inż. Marek Bosiacki,
Doradca Techniczny Techniki Systemowej firmy Stiebel Eltron.

Źródło: GLOBEnergia Plus 9/2016

 

 


Aby przeczytać więcej opinii na temat chłodzenia pompą ciepła pobierz aplikację GLOBEnergia PLUS!

aplikacja mobilna, globenergia plus,


Redakcja GLOBEnergia

Anna Będkowska

Redaktor prowadzący GLOBEnergia