Chłodzenie lodem w HVAC – rozwiązanie przyszłości?

Wśród technologii magazynowania energii jest wiele ciekawych pomysłów, które obiecują tanie i efektywne metody jej przechowania. Choć duża część z nich kończy na etapie prototypu, to czasami udaje się im przejść do fazy przemysłowej. Należy do nich między innymi… chłodzenie lodem.

Ciekawy pomysł na połączenie magazynowania energii z wentylacją pomieszczeń zaprezentował kalifornijski start-up, firma Ice Energy. Budują oni systemy HVAC, które swoje zimno czerpią z wcześniej utworzonego lodu. Na czym polega efektywność takiego rozwiązania?

Utworzona na potrzeby systemu komora mrożąca przekształca ciecz do postaci lodu, zużywając prąd elektryczny. Dzieje się to w czasie niskich cen prądu danej taryfy energetycznej, np. w nocy. W godzinach szczytu, zamiast pobierać energię elektryczną z sieci, instalacja HVAC nakierowuje strumień gorącego powietrza na lód, stopniowo go roztapiając.

Takie podejście do magazynowania energii pozwala zasilić wentylację prądem o niskiej cenie. Biorąc pod uwagę, że chłodzenie budynku zazwyczaj działa najwydajniej w godzinach popołudniowych logicznym jest, że zastosowanie tego systemu będzie generować oszczędności. Na swojej stronie internetowej producent podkreśla, że jego urządzenie potrafi obniżyć koszty całego procesu o 40%.

„Lodowy” system chłodzenia budynku ma wiele plusów. Jego cykl życia to ponad 20 lat, na dodatek magazynowanie energii zrealizowane w tej sposób jest tańsze od baterii li-ion. W przeciwieństwie do nich, „ładowanie i rozładowywanie” praktycznie nie obniża jego efektywności energetycznej, dzięki czemu niskie koszty eksploatacji ciągną się niemal przez cały cykl życia urządzenia.

Jednocześnie system pomaga odciążyć sieć elektroenergetyczną, obniżając zużycie prądu w czasie szczytu. Dodatkowo firma chwali się, że ich urządzenie działa bezproblemowo w połączeniu z fotowoltaiką.

Na stronie internetowej produktu można przeczytać, że w taki system magazynowania energii zaopatrzyło się już ponad 40 zakładów użyteczności publicznej. Od 2017 roku udostępniona została też wersja klimatyzacji przeznaczona dla domów jednorodzinnych.

Źródło informacji i zdjęć: www.ice-energy.com/

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia