Cicha pompa ciepła, czyli dlaczego warto zadbać o jak najmniejszy hałas
Powszechną wiedzą jest fakt, że powietrzne pompy ciepła są przyjazne dla środowiska, ponieważ nie emitują do atmosfery zanieczyszczeń, a w wyniku ich codziennej eksploatacji nie powstają odpady, które trzeba magazynować. Co jednak z emitowanym dźwiękiem? Czy i kiedy hałas jest czynnikiem szkodliwym na zdrowie człowieka? Przyjrzyjmy się tematowi bliżej.

Podziel się
Ile decybeli wynosi dopuszczalna norma hałasu?
Zacznijmy od tego, że polskie prawo, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jasno określa, jaki hałas jest dopuszczalny na terenach zamieszkanych. Dźwięk mierzony przy samej granicy działki w przypadku zabudowy jednorodzinnej nie powinien przekraczać 50 dB w dzień i 40 dB nocą. Z kolei w terenie przeznaczonym na zabudowę wielorodzinną jest to 55 dB za dnia i 45 dB w nocy. W ocenie głośności, według tych wytycznych, bierze się pod uwagę średnie wyniki z 8 h w przypadku dnia i z 1 h nocą.
W kontekście korzystania z nowoczesnych urządzeń powyższe wytyczne nie powinny stanowić problemu. Wszystkie pompy ciepła dostępne w ofercie Neoheat z łatwością sobie z nimi poradzą. Zwłaszcza że z reguły nie umieszcza się pompy tuż obok granicy działki, a wraz z odległością natężenie dźwięku maleje. Szczególnie jeśli zadba się o prawidłowy montaż. W przypadku jednostek zewnętrznych warto unikać metalowych nieizolowanych elementów oraz betonu i innych twardych materiałów, gdyż fale dźwiękowe będą się od nich odbijać. Korzystne są np. podsypki żwirowe, trawa czy krzewy, które dobrze wchłoną hałas. Jednostki wewnętrzne co do zasady pracują ciszej – warto umieścić je w specjalnie przygotowanej przestrzeni, z dala od sypialni, pokoi dziecięcych czy salonu.
Jak powstaje hałas w pompach ciepła?
To, że pompa ciepła wydaje dźwięki podczas pracy, jest jasne, ale właściwie skąd one się biorą? Odpowiedź na to pytanie jest kluczowa, jeśli chce się wiedzieć, na co zwracać uwagę wybierając konkretny model urządzenia.
Głównym źródłem hałasu w pompach ciepła jest sprężarka. Najbardziej intensywnie pracuje ona w momencie zwiększania swoich obrotów. Wtedy powstaje sporo wibracji, które odpowiedzialne są za wzmożoną emisję charakterystycznych dźwięków. Częściowym rozwiązaniem tego problemu jest stosowanie sprężarek inwerterowych, które za sprawą zastosowanej technologii pracują ciszej. Pompy ciepła Neoheat Eko Mono R290 wykorzystują właśnie takie sprężarki.
Hałas generują także wentylator i parownik więc to kolejne elementy, na które warto zwrócić uwagę. Modele wyposażone w większe komponenty tego typu powinny powodować mniej dźwięków. Pozostałe elementy pomp ciepła nie powinny mieć wpływu na głośność pracy urządzenia, jednak mogą przenosić wibracje, co będzie potęgować efekt. Taka sytuacja najczęściej wynika z wady konstrukcyjnej lub uszkodzenia któregoś z komponentów urządzenia.
Jak hałas wpływa na zdrowie człowieka?
Raczej nikt nie lubi hałasu, dlatego warto wybrać nowoczesną pompę ciepła i nie narażać na hałas zarówno siebie jak i mieszkańców okolicy, tym bardziej że kwestia wysokiej głośności oprócz uciążliwych efektów związanych utratą komfortu ma także dużo bardziej namacalne przełożenie na człowieka. Dlaczego hałas jest szkodliwy dla zdrowia?
Przede wszystkim długotrwały hałas negatywnie wpływa na słuch. Mówimy tu jednak o emisji na poziomie ok. 70 dB, czy znacznie większym niż osiągany przez pompy ciepła. Nie oznacza to jednak, że mniejsze natężenie jest zdrowe. Badania naukowe wskazują, że hałas może mieć zły wpływ na układ krążenia, a nawet na przemianę materii. Według raportu Europejskiej Agencji Środowiska z 2020 r. nadmierna głośność otoczenia przyczynia się corocznie do rozwoju 48000 nowych przypadków choroby niedokrwiennej serca, a nawet do 12000 przedwczesnych zgonów! Ponadto ma negatywne działanie na funkcje poznawcze wśród dzieci oraz powoduje problemy ze snem.
Jak hałas szkodzi zdrowiu psychicznemu?
Zbyt duża głośność otoczenia wpływa także na ludzką psychikę. Przebywanie w takim środowisku może powodować rozdrażnienia, czy niepokój, co w połączeniu z regularnymi zakłóceniami snu potrafi bardzo poważnie obniżyć komfort życia i samopoczucie człowieka. Warto wiedzieć, że hałas, jako niekontrolowane dźwięki o wysokim natężeniu wywołuje stres. Jak ten z kolei działa na psychikę, a w dłuższej perspektywie na całym organizm – nie trzeba nikomu tłumaczyć.
Ocenia się, że przewlekła drażliwość spowodowana hałasem dotyczy nawet 22 mln osób w Europie, a problemy ze snem ma ok. 6,5 mln osób. Światowa Organizacja Zdrowia już od wielu lat podkreśla, że zanieczyszczenie środowiska hałasem jest poważnym, wciąż narastającym problemem, największym zaraz po zanieczyszczeniu powietrza.
Ciche pompy ciepła Neoheat
Marka Neoheat mając świadomość zjawiska zanieczyszczenia środowiska dźwiękiem, dba o to aby ich pompy ciepła były ekologiczne również pod tym względem. Pompy ciepła Neoheat wyróżniają się doskonałymi właściwościami termodynamicznymi, a jednocześnie konstrukcją korzystającą praktycznie ze wszystkich udogodnień odpowiadających za wyciszenie ich pracy. Wyposażono je w inwerterowe sprężarki, duże parowniki i wentylatory oraz podkładki antywibracyjne. Najnowsze modele korzystają do tego z czynnika chłodniczego R290, którego wielkim atutem jest naturalne pochodzenie. Dzięki temu jest on ekologiczny, a eksploatacja tania.
Zaawansowane komponenty oraz ekologiczny czynnik chłodniczy pozwoliły marce na osiągniecie bardzo dobrych wyników w kontekście cichej pracy. Pompa ciepła Neoheat Eko Mono R290 8 dysponuje poziomem mocy akustycznej wynoszącym jedynie 34 dB(A) dla jednostki wewnętrznej, a także 57 dB(A) dla jednostki zewnętrznej. Z tak korzystnymi parametrami urządzenie sprawdzi się nawet pośród gęstej zabudowy szeregowej i jego funkcjonowanie nie powinno być dokuczliwe dla użytkowników ani ich sąsiadów.
Materiał promocyjny