Aktualności Aktualności

Ciepło dla Zabrza i Bytomia z biomasy lub paliwa alternatywnego!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Nowo otwarta instalacja z elektrociepłowni Zabrze będzie dostarczać prąd i ciepło do ponad 70 tys. mieszkańców Zabrza i Bytomia. Inwestycja kosztowała 870 mln złotych.

EC Zabrze to jedna z najstarszych elektrociepłowni w Polsce. Oddana do użytku w 1897 roku, jako elektrownia, od lat 70. XX wieku funkcjonuje, jako elektrociepłownia, a od roku 2011 stanowi część Fortum. Otwarta dziś innowacyjna instalacja wielopaliwowa, jest jedną z najważniejszych inwestycji Fortum na świecie. Staje się też wizytówką polskiej energetyki.

Nowa elektrociepłownia zastąpi stare, wysłużone instalacje, działające do tej pory w Zabrzu i Bytomiu. Moc nowej instalacji wynosi 225 MW wsadu w paliwie (moc cieplna: 145 MW, moc elektryczna: 75 MW). Zakładana roczna produkcja ciepła wynosi 730 GWh, prądu zaś 550 GWh.

Źródło: EC Zabrze

Symbol zmiany

Pekka Lundmark, Prezes Grupy Fortum podczas otwarcia elektrociepłowni stwierdził, że elektrociepłownia to symbol zmiany i kluczowy element nowoczesnej infrastruktury ciepłowniczej Zabrza i Bytomia na najbliższe dziesięciolecia. Piotr Woźny, który również uczestniczył w inauguracji dodał, że Polska podjęła wyzwanie walki o czyste powietrze. Dodał, że to jest wspólne zassanie współczesnego świata. Podsumował, że realizowany jest obecnie pakiet kompleksowych zadań, które systemowo podchodzą do problemu smogu, a ciepło systemowe jest jednym z narzędzi.

Elastycznośc paliwowa

O wyjątkowości nowej inwestycji stanowi przede wszystkim jej elastyczność paliwowa. Elektrociepłownia będzie mogła być zasilana trzema różnymi paliwami – paliwem alternatywnym (RDF), a także biomasą lub węglem. Proporcja poszczególnych rodzajów paliwa może być zmieniana, w zależności od ich cen oraz dostępności, co zapewni instalacji bezpieczne funkcjonowanie przez następne kilkadziesiąt lat.

Źródło: EC Zabrze

Paliwo alternatywne – debiut w polskiej elektrociepłowni

Po raz pierwszy w polskiej elektrociepłowni zostanie wykorzystany RDF. Jest to paliwo wyprodukowane z odpadów nienadających się do ponownego wykorzystania. Tym samym EC Zabrze idealnie wpisuje się w tak zwaną gospodarkę o obiegu zamkniętym, w której to, co mogłoby trafić na wysypiska śmieci, trafia po przetworzeniu  do elektrociepłowni i służy wytwarzaniu ciepła i prądu.

Dzięki zastosowanej w Zabrzu technologii, emisja szkodliwych pyłów z elektrociepłowni zmniejszy się ponad 11-krotnie, a dwutlenku siarki ponad 7-krotnie.

Źródło: Fortum
Fot. główne: EC Zabrze